a
coinnet

Ethereum Bitcoin Karşısında Kritik Dönüm Noktasına Ulaştı

coinnet
coinnet

Bitcoin ve Ethereum piyasa değerlerine göre sırasıyla bir ve iki numaralı kripto para birimlerini temsil ediyor. Bu kapsamda en iyi iki coin birlikte hareket etme eğiliminde. Dolayısıyla kripto piyasası yükselişe geçtiği zaman ETH performans açısından avantaj elde ediyor.

Fakat son zamanlarda durum tam olarak böyle olmadı ve ETH/BTC ticaret çifti iki kripto devi arasında daha fazla tutarsızlığa neden olabilecek tehlikeli bir bükülme noktasına ulaştı.

Ethereum fiyatı, kripto piyasası yükselişe geçtiği zaman Bitcoin üzerindeki üstün performansına kıyasla nispeten sessiz kaldı. 2020 yılının başından bu yana, kripto piyasası çoğunlukla Ethereum lehine eğiliyor. Bu doğrultuda verilere göre iki kripto para birimini alışılmadık bükülme noktasına götüren iki yakınsak var.

İki trend çizgisinden daha uzun olanı Ethereum lansmanına kadar uzanıyor. ETH trend çizgisinin en alt dokunuşundan üst trend çizgisinin oluştuğu yere kadar BTC karşısında %9000 büyümüştür. ETH üst trend çizgisinden aşağıya doğru ise şok edici bir şekilde Bitcoin karşısında %89 değer kaybetti.

ETH ikinci alt trend çizgisi dokunuşundan ikinci üst trend çizgisi dokunuşuna kadar Bitcoin karşısında %290 daha yükselmiştir. O zamandan bu güne dek iki trend çizgisi daha fazla daralarak tepe noktasına yaklaşırken parite konsolidasyon içindedir. Değişken olan varlıklar bu kadar sıkılaştığı zaman nihai hareket patlayıcı olma eğilimindedir.

ETHBTC’de Bundan Sonra Ne Olacak?

Aylık LMACD momentumun BTC karşısında ETH için daha çok aşağı yönlü olduğunu ve trend çizgisinin kırıldığını gösteriyor. Bitcoin, USD karşısında tekrar yükselmeye hazır görünse ve Ether bu tür aşamalarda daha iyi performans gösterme eğiliminde olsa dahi döngüsel olarak Ethereum için BTC karşısında devam eden zayıflığın olması mantıklı olacaktır.

Devam edecek olan sınırlı veriye rağmen, Bitcoin ‘e karşı döngüsel bir dip ritmi ticaret çiftinde gelişiyor olabilir. Hurst Döngü Teorisine bakıldığı zaman döngüsel dipler genel olarak geçerli trend çizgisinin kırılmasının sonrasında oluşuyor.

Ayrı düzeltmelere bölündüğü zaman her ETHBTC döngüsünün kendi geçerli trend çizgisine sahip olduğu görülüyor. Her ETHBTC döngüsü, baş ve omuzların üst kısmına benzeyen ters dönüş modeli oluşturmuştur ve ikinci döngüde boyun çizgisinden kopma yoktur.

İlk döngü, haftalık LMACD trend çizgisindeki sıfır çizgisinin altına düştüğünde sona ermiştir. Bu muhtemelen şu anda ETHBTC ticaret çiftinde ortaya çıkan bir durum. Son kırılma ise Ethereum’un Bitcoin’e kıyasla neredeyse %68 değer kaybetmesine neden olmuştur.

ETH/BTC’de yaşanan son kırılma, kripto ayı piyasasının kötü bir hal almasını temsil ediyordu. Piyasa 2018’in sonlarında dibe vurmuş olsa dahi Bitcoin Eylül 2019’a kadar ETH’den daha iyi performans göstermeye devam etmiştir. BTC, Ether yakıt ikmali yapmadan ve daha iyi performansa dönmeden önce önemli bir süre zarfında yükseliş göstermiştir.

Yakınlaşan trend çizgileriyle ilgili zaman göz önünde bulundurulduğu zaman kırılma ya da bozulma, önümüzdeki birkaç ay boyunca yeni bir trend başlatma potansiyeliyle güçlü olacaktır.

Telegram kanalımızı takip ederek haberlerimizden anında haberdar olabilirsiniz. Twitter hesabımız için de buraya tıklayabilirsiniz. Günün başka bir önemli haberini okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Sorumluluk Reddi: Coin-net.com’da ifade edilen görüşler herhangi bir yatırım tavsiyesi değildir. Yatırımcılar, Bitcoin, kripto para birimi veya dijital varlıklara herhangi bir yüksek riskli yatırım yapmadan önce gerekli özeni göstermelidir. Transferlerinizin ve alım satımlarınızın kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve uğrayabileceğiniz zararların sizin sorumluluğunuzda olduğunu lütfen unutmayın. Coin-net, herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını tavsiye etmez, Coin-net bir yatırım danışmanı değildir.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.