a

Ethereum Çekilişi Yapan Dolandırıcılar İş Başında

Ethereum çekilişi yapacağını söyleyen dolandırıcılar kısa sürede fark edildi.

Gün geçmiyor ki, kripto para sektöründe bir dolandırıcılık gelişmesi yaşanmasın. Sürekli farklı kulvarlarda dolandırıcılar adeta birbirleriyle yarışıyorlar. Bu defa hedefte Youtube kullanıcıları bulunuyordu.

Dolandırıcılar 50 bin ETH dağıtılacağı yönünde sahte bir bildiri yayınladılar. Dolandırıcılar, en büyük ikinci blok zinciri ağı olan Ethereum’un kurucu ortağı Vitalik Buterin’in yer aldığı bir video konferansını manipüle etmeyi başardılar. İnsanları planlanan Ethereum hediyesinin meşru olduğuna inandırmak için düzenlenmiş videoyu kullanarak Youtube’da bir Canlı Yayın açtılar. Bu yayında, kullanıcıların dolandırılması için de bir bağlantı (https://buterin-eth.news/) verdiler.

Dağıtılacak olan ETH miktarı 50.000 olarak duyuruldu. Bu da şuanki değeriyle bakıldığında, 23 milyon dolar civarında bir paraya tekabül ediyor. İlk etapta, verilen hediyeleri kripto para biriminin toplu kabul sürecini hızlandırmak için planlandığını belirtildi.

İki kat token alabilmek için öncelikle Ethereum coinlerinin belirli bir miktarının sayfada verilen adrese gönderilmesi istendi. Sayfada şu ifadeler yer alıyordu:

“Katılmak için, adrese 5 ETH’den 500 ETH’ye kadar dilediğiniz miktarı göndermeniz yeterlidir. Biz de gönderdiğiniz adrese 10 ETH’den 1000 ETH’ye (x2 geri) geri göndereceğiz.”

Ethereum Dolandırıcılığı İlk Değil

Bu tip aldatmacalara kesinlikle kanmayın. Bu tipte iki katını teklif eden sözde kripto para birimi kampanyalarının hiçbirisi bu vaatlerini gerçekleştirmemektedir. Hepsi dolandırmak amacıyla bu tip şeyler paylaşmaktadır. Ayrıca, Ethereum Vakfı, kullanıcılardan önce kripto isteme gibi bir stratejiyi asla benimsemeyecektir. Bahsedilen Ethereum hediyesi kampanyası Vakıf tarafından bilgilendirilmedi. Buterin veya popüler Ethereum geliştiricileri tarafından da tanıtılmadı.

ETH 2.0 için geri sayım yapılan şu günlerde, ETH’nin bu tip olaylarla uğraşıyor olması son derece can sıkıcı bir durum. Kullanıcıların daha dikkatli olması gerekiyor.

Kaynak: Crypto Politan

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.