a
coinnet

Ethereum Çekirdek Geliştiricisi Önemli Dönüm Noktası Olan Shapella Yükseltmesi İçin İyimser

coinnet
coinnet

Ethereum çekirdek geliştiricisi olan Tim Beiko’ya göre, ağın son güncellemesi Shapella Goerli test ağında başarılı bir şekilde etkinleştirildi. Bu yükseltme beş farklı Ethereum iyileştirme önerisini kapsıyor.

Goerli test ağındaki başarılı aktivasyona rağmen, birkaç test ağı doğrulayıcısının istemci yazılımlarını çataldan önce yükseltmemesinden dolayı hard fork ile alakalı sorunlar yaşandı.

Ethereum çekirdek geliştiricisi olan Tim Beiko bu durumu testnet doğrulayıcılarının testnet ETH’sinin değersiz olmasından dolayı yükseltme konusunda daha az teşvike sahip olmalarına bağladı. Fakat doğrulayıcıların Ethereum ana ağındaki çatallanmadan önce gerekli değişiklikleri yapmasını bekliyor.

Beiko beş farklı Ethereum İyileştirme Önerisi (EIP) içeren Shapella yükseltmesi için iyimser. Fakat en fazla beklentinin olduğu konu Ethereum’u tamamen proof-of-stake destekli bir sisteme yaklaştırdığı için EIP-4895,.

Shapella’nın Etkinleştirilmesi Nisan Ayında Planlanıyor

Shapella’nın Ethereum ana ağında etkinleştirilmesi, Goerli ve Sepolia test ağlarının bölünme için hazırlanması için yaşanan birkaç gecikmenin sonrasında nisan ayı başlarında planlanıyor. Hard fork tam ve kısmi para çekme işlemlerine izin vererek yaklaşık olarak 17,6 milyon ETH’yi serbest bırakacak.

Bunun yanı sıra Ethereum Vakfı daha öncesinde yükseltme uygulandıktan sonra Ethereum arzının piyasaya girmesini önlemek amacıyla çok sayıda önlemin yürürlükte olduğunu belirtmişti.

Örneğin 24 saatlik süreç içerisinde izin verilen para çekme miktarı, yatırılan toplam Ethereum ‘un sadece kabaca %0,40’ını yansıtacaktır. Çünkü günde yalnızca yaklaşık olarak 2.200 para çekme işlemi gerçekleştirilebilir. Bunun nedeni bir Epoch’a sadece en fazla on doğrulayıcı atanabilmesidir. Ayrıca bir Epoch’un işlenmesinin yaklaşık olarak beş ya da altı dakika sürmesidir.

Telegram kanalımızı takip ederek haberlerimizden anında haberdar olabilirsiniz. Twitter hesabımız için de buraya tıklayabilirsiniz. Günün başka bir önemli haberini okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Sorumluluk Reddi: Coin-net.com’da ifade edilen görüşler herhangi bir yatırım tavsiyesi değildir. Yatırımcılar, Bitcoin, kripto para birimi veya dijital varlıklara herhangi bir yüksek riskli yatırım yapmadan önce gerekli özeni göstermelidir. Transferlerinizin ve alım satımlarınızın kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve uğrayabileceğiniz zararların sizin sorumluluğunuzda olduğunu lütfen unutmayın. Coin-net, herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını tavsiye etmez, Coin-net bir yatırım danışmanı değildir.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.