a

Hindistan, Yabancı Kripto Para Borsalarına Yüzde 18’lik Vergi Planlıyor

Business Insider'a göre, Hindistan hükümeti şu anda ülke sınırları içinde faaliyet gösteren yabancı kripto borsaları üzerindeki baskısını arttırmayı planlıyor. Yetkililer, tüm yabancı kripto borsalarına %18'lik bir vergi getirmeyi ve böylece yerel ve Binance gibi yabancı borsalar arasındaki farkı ortadan kaldırmayı hedefliyor.

Business Insider’a göre, Hindistan hükümeti şu anda ülke sınırları içinde faaliyet gösteren yabancı kripto para borsaları üzerindeki baskısını arttırmayı planlıyor. Yetkililer, tüm yabancı kripto borsalarına %18’lik bir vergi getirmeyi ve böylece yerel ve Binance gibi yabancı borsalar arasındaki farkı ortadan kaldırmayı hedefliyor.

Hindistan, son dönemde kripto yatırımlarında yükseliş gösteren ülkelerden biri oldu. Chainalysis verilerine göre ülkede son yılda kripto yatırımları yaklaşık 200 milyon dolardan yaklaşık 40 milyar dolara yükseldi. Bu da 200 kat oranında bir artışa işaret ediyor.  Yükselişe tanıklık eden Hintli yetkililer, ülke içinde faaliyet gösteren yabancı kripto borsalarına daha fazla kısıtlama getirme üzerine düzenlemelerini hızlandırdı.

Ülke içinde faaliyet gösterebilmek için kripto borsalarının Mal ve Hizmet Vergisi(GST) ödemesi gerekiyor. Hükümet, iddialara göre son düzenlemeler ile yabancı kripto borsalarını Çevrimiçi Bilgi Veritabanı Değerlendirme ve Alma Hizmetleri (OIDAR) altına yerleştirecek. Burada belirtilen hizmet kümesi altına, Hindistan vatandaşlarına hizmet sunan tüm kripto para borsaları dahil edilecek. OIDAR kapsamında, Hindistan’daki tüm yabancı kripto borsa işlemleri listelenecek ve yabancı borsalar %18 Mal ve Hizmet Vergisi(GST) ödemesinden sorumlu olacaklar.

Kripto para piyasasının ülkede yaygınlaşması ve yatırımcıların artması ile birlikte Hindistan hükümeti artık bu düzenlemeler çerçevesinde yabancı kripto borsalarının faaliyetlerine izin vermeyi amaçlıyor. Chainalysis analizlerine göre Hindistan, 2020 yılındaki kazanımlara göre ilk 25 ülke arasında 18. sırada yer alıyor. Hindistan’daki kripto para yatırımcılarının sayısı, ABD’deki yatırımcılardan 15 milyon daha fazla.

Takipte Kalın!

Son dakika haberlerini anında öğrenmek için bizi takip edebilirsiniz. Twitter hesabımıza ulaşmak için lütfen linke tıklayın.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.