a
coinnet

Hong Kong’un Mali Gözlemcisi, Gizli Kripto Firmalarına Karşı Uyardı

coinnet
coinnet

Hong Kong Para Otoritesi (HKMA) geçtiğimiz günlerde kendilerini banka ve ürünlerini mevduat olarak tanımlayan kripto parayla ilgili şirketlere karşı bir uyarı yayınladı. Mali gözlemci ayrıca halkın bu tür kurumlarla ilişkilerinde dikkatli olmasını önerdi.

HKMA, kamuoyunun dikkatini bazı kripto firmalarının kendilerini “kripto bankası”, “dijital varlık bankası”, “kripto varlık bankası”, “dijital banka” veya “dijital ticaret bankası” olarak etiketlediğine dair otoritenin son bulgularına çekti. Bu platformların Hong Kong Bankacılık Yönetmeliğini ihlal ettiğini iddia eden düzenleyiciler, “Bu açıklamalar, halkı, bu kripto şirketlerinin tasarruflarını emanet edebilecekleri Hong Kong’da yetkili bankalar olduğuna inandırarak yanıltabilir” dedi.

Basın açıklamasına göre, Bankacılık Düzenlemesi kapsamında yalnızca HKMA’dan lisans alan yetkili kurumların Hong Kong’da bankacılık hizmetleri vermesine yasal olarak izin verilecek. Düzenleyiciler, herhangi bir kurumun izinsiz işlemlerinin yasa dışı ve cezalandırılabilir olduğunu kınayarak, şunları ifade etti:

“Yetkili kurumlar dışında, herhangi bir kişinin Hong Kong’da faaliyet gösterdiği isim veya tanımda “banka” kelimesini kullanması veya kendisinin bir banka olduğuna veya Hong Kong’da bankacılık işi yürüttüğüne dair herhangi bir beyanda bulunması suçtur ve aynı zamanda herhangi bir kişinin Hong Kong’da para yatırma işi yapması veya halkı herhangi bir para yatırmaya davet etmesi de suçtur.”

Mali düzenleyicinin uyarıları, Menkul Kıymetler ve Vadeli İşlemler Komisyonu’nun (SFC) kripto borsası JPEX’e karşı firmanın yetkisiz olduğunu ilan eden uyarısının ardından geldi. Ajans ayrıca, lisanslı bir kuruluş olarak resmi web sitesinde yayınlanan yanlış açıklamalar da dahil olmak üzere platformun çeşitli şüpheli uygulamalarına ilişkin bilgiler de sağladı.

Telegram kanalımızı takip ederek haberlerimizden anında haberdar olabilirsiniz. Twitter hesabımız için de buraya tıklayabilirsiniz. Günün başka bir önemli haberini okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Sorumluluk Reddi: Coin-net.com’da ifade edilen görüşler herhangi bir yatırım tavsiyesi değildir. Yatırımcılar, Bitcoin, kripto para birimi veya dijital varlıklara herhangi bir yüksek riskli yatırım yapmadan önce gerekli özeni göstermelidir. Transferlerinizin ve alım satımlarınızın kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve uğrayabileceğiniz zararların sizin sorumluluğunuzda olduğunu lütfen unutmayın. Coin-net, herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını tavsiye etmez, Coin-net bir yatırım danışmanı değildir.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.