a

IMF, El Salvador’u Bitcoin Hamlesi Konusunda Uyardı

El Salvador, Eylül ayında Bitcoin (BTC) hamlesine hazırlanırken, IMF bu hareketin "tavsiye edilemez bir kısayol" olduğunu vurgulayarak bir uyarı yayınladı.

El Salvador, Eylül ayında Bitcoin (BTC) hamlesine hazırlanırken, IMF bu hareketin “tavsiye edilemez bir kısayol” olduğunu vurgulayarak bir uyarı yayınladı.

26 Temmuz’da bir blog yazısı yayınlayan IMF, Bitcoin ve kripto paralar hakkında değerlendirmelerde bulundu. IMF’nin Para Piyasaları Departmanı Direktörü Tobias Adrian ve Hukuk Departmanı Başkanı Rhoda Weeks-Brown, kripto paraların altında yatan teknolojileri ve avantajlarını vurguladı. IMF yetkilileri, bu avantajları daha ucuz ve daha hızlı ödeme, daha kapsamlı finansal hizmet ve geliştirilmiş esneklik gibi potansiyeller olarak sıraladı. Bunun yanında ülkelerin kripto varlıklar ulusal para birimleri haline getirmelerinin neden kötü bir fikir olduğu açıklandı. Yazıda “Bitcoin de dahil olmak üzere kripto varlıkların ulusal para birimi olarak benimsenmesi, makro-finansal istikrar, finansal bütünlük, tüketicinin korunması ve çevre için önemli risklerle birlikte gelir.” ifadelerine yer verildi.

IMF, yazıda Bitcoin gibi bir kripto varlığın yaygın olarak benimsenmesinin makroekonomik istikrara zarar vereceğini vurguladı. “Şirketler, üretken faaliyetlerde bulunmak yerine hangi parayı tutacaklarını seçmek için önemli ölçüde zaman ve kaynak harcar” ifadelerine yer verdi. Kripto paraların yasadışı amaçlarla kullanılabileceğini hatırlatan IMF, bu kararın mali bütünlüğe zarar vereceğini söyledi. Bunun yanında para politikalarının da olumsuz etkileneceğini söyleyen “Finansal kurumlar kripto varlık fiyatlarındaki büyük dalgalanmalara maruz kalabilir.” diye belirtti.

Daha önce El Salvador Maliye Bakanı Zelaya, IMF’yle BTC’yi ulusal para birimi olark benimseme konusunda görüşmeler içinde olduğunu, IMF’nin uygulamaya “karşı olmadığını” söylemişti. Öte yandan IMF, El Salvador’un Bitcoin kararının “makroekonomik, finansal ve hukuki sorunlar yaratabileceğini” belirtmişti.

Takipte Kalın!

Son dakika haberlerini anında öğrenmek için bizi Twitter ve Instagram’dan takip edebilirsiniz. Twitter hesabımıza ulaşmak için lütfen linke tıklayın.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.