a
coinnet

İran’ın Bu İthalat Siparişi Diğerlerinden Çok Farklı

coinnet

Yarı resmi Tasnim ajansının Salı günü bildirdiğine göre, İran bu hafta kripto para birimini kullanarak ilk resmi ithalat siparişini verdi.

10 milyon dolar değerindeki sipariş, ülkenin doların egemen olduğu küresel finansal sistemi atlayan dijital varlıklar aracılığıyla ticaret yapmasına ve Rusya’ya benzer şekilde ABD yaptırımlarıyla sınırlandırılan diğer ülkelerle ticaret yapmasına izin verme yolunda ilk adımdı. Ajans, işlemde hangi kripto para biriminin kullanıldığını belirtmedi.

Sanayi, Maden ve Ticaret Bakanlığı’ndan bir yetkili Twitter’da “Eylül sonuna kadar kripto para birimleri ve akıllı sözleşmelerin kullanımı hedef ülkelerle dış ticarette yaygın olarak kullanılacak” dedi.

Amerika Birleşik Devletleri, İran ‘a, ülkenin petrol, bankacılık ve denizcilik sektörlerinden yapılanlar da dahil olmak üzere tüm ithalatları yasaklamak da dahil tam bir ekonomik ambargo uyguluyor.

Geçen yıl bir araştırma, tüm Bitcoin madenciliğinin %4,5’inin kısmen ülkenin ucuz elektriğinin bir sonucu olarak İran’da gerçekleştiğini ortaya koydu. Kripto para madenciliği, İran ‘ın ithalat satın almak ve yaptırımların etkisini azaltmak için kullanılabilecek yüz milyonlarca dolar kazanmasına yardımcı olabilir.

Bitcoin gibi kripto para birimleri oldukça değişkendir ve ödemeler için yaygın bir zemin bulamamışlardır.

Avrupa Birliği Pazartesi günü yaptığı açıklamada, ABD ile İranlı yetkililer arasındaki dört günlük dolaylı görüşmeler Viyana’da tamamlanırken, 2015 İran nükleer anlaşmasını canlandırmak için nihai bir metin ortaya koyduğunu söyledi.

2015 anlaşmasına göre İran, ABD, AB ve BM yaptırımlarından kurtulma karşılığında nükleer programını durdurdu. Ancak eski ABD Başkanı Donald Trump, 2018’de nükleer anlaşmadan vazgeçti ve sert ABD yaptırımlarını geri getirdi. Bu da Tahran’ın yaklaşık bir yıl sonra anlaşmanın nükleer sınırlarını ihlal etmeye başlamasına neden oldu.

Telegram kanalımızı takip ederek haberlerimizden anında haberdar olabilirsiniz. Twitter hesabımız için de buraya tıklayabilirsiniz. Günün başka bir önemli haberini okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.