a
coinnet

İspanyol Bankaları Müşterilerine Kripto Hizmeti Sunabilecek

İspanyol bankaları, kripto varlıklarını doğrudan müşterilerine sunma olasılığına hazırlanıyor. Yeni düzenlemelere göre, İspanya Merkez Bankası, sanal varlık hizmet sağlayıcıları ve saklama şirketlerinin bir listesini oluşturacaklar.

Kripto hizmeti verecek İspanyol bankaları başvuruda bulunmaları gerekip gerekmediğinden hala emin değiller çünkü bankalar zaten diğer yasalardan türetilen kara para aklamayla mücadele direktiflerine uyuyorlar.

İspanyol Bankaları Kripto Yasalarına Uyuyor

İspanyol bankaları, müşterilerine kripto para birimi hizmetleri sunmakla ilgileniyor ve gelecek düzenlemelere uymak için düzenlemeler yapacak. İspanyol bankaları, 29 Ekim’den önce İspanya Merkez Bankası tarafından derlenmesi gereken sanal varlık hizmeti sağlayıcıları ve saklama kuruluşları listesine kaydolma yolunda ilerliyor.

İspanya Merkez Bankası, yaklaşan kayıt defterindeki ilgili taraflar için evrak ve talimatları yayınlayacağını duyurdu, ancak bunu yapmadı. Bu, bankaları geçerli yasalar uyarınca yeniden kayıt olmaları gerekip gerekmediğini belirsiz hale getirdi. İspanya’daki bankalar zaten kara para aklamayla mücadele yasalarına uyuyor, bu nedenle bazı uzmanlar için bankaların kripto hizmetleri sunması için yeniden kayıt yapılması gerekmemelidir.

Düzenleyici danışmanlık firması Finreg’in ortağı Gloria Hernández Aler şunları söyledi:

“Bir bankanın standardın getirdiği gereklilikleri yerine getirmesi mantıklı olmaz. Ancak, bu tür bir hizmet sağlayacaklarını ve muhtemelen kara para aklama politikalarını değiştirmeleri gerekeceğini bildirmeleri mantıklıdır”

Kripto Hizmeti Vermeyi Hedefleyen İspanyol Bankaları

İspanya’da faaliyet gösteren bazı bankalar, kripto operasyonları açmak için şimdiden planlar oluşturmuş veya halihazırda yurtdışında kripto para birimleri ile faaliyet göstermektedir. Bu, İsviçre’de takas ve saklama hizmetleri sunan ticari bir kripto varlığı kurmuş olan BBVA için geçerlidir. Bir başka İspanyol bankası olan Caixabank, işletmeler için bir hizmet olarak saklama programı sunan Onyze ile ortaklaşa bu hizmetleri sunan bir pilot program başlatıyor. Ancak bu pilot uygulama, yakın gelecekte müşterilere sunulmayacaktır.

Avrupa Birliği için MICA (Kripto Varlıklarda Piyasalar) adı verilen kripto para birimi düzenleyici çerçevesi hala geliştirilme aşamasındadır. Kaynaklar, çerçevenin bu yıl hazır olmasının zor olacağını, ancak tüm işaretlerin 2022’nin başlarında bir sürüme işaret ettiğini belirtiyor.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.