a
NFT

Kava (KAVA) Nedir? Kripto Paranın Çalışma Prensibi

coinnet
coinnet

Merkezi olmayan finansla ilgili projelerin sayısına ve DeFi yazılımının, Dapps’ın ve platformların popülaritesine bakılırsa, merkezi olmayan finans, blok zincirinden ve türev teknolojilerinden ortaya çıkacak bir sonraki büyük şeydir. Kava, sektörün gelişmesini ve genişlemesini sağlayan DeFi projelerinden biridir.

Kava, kullanıcıların finansal kurumlar ve diğer üçüncü taraflar gibi aracılara ihtiyaç duymadan birden fazla kripto para birimi ödünç vermelerine ve ödünç almalarına olanak tanıyan bir DeFi yazılımıdır. DeFi hizmetleri ve ürünleri için artan talep, Kava’yı öne çıkan teknoloji ve basit bir kullanım durumu ile ilgili bir proje haline getiriyor.

Kava Nedir?

Kripto para, kullanıcıların finansal kurumların ve diğer aracıların katılımı olmadan birden fazla kripto para birimini ödünç almalarına ve ödünç vermelerine olanak tanıyan bir DeFi borç verme platformudur.

Platform merkezi değildir. DeFi sektöründeki en popüler projelerden biridir. Birçok benzer yazılım protokolü ve DeFi platformunun aksine, Kava Ethereum ağının üzerine inşa edilmemiştir.

Bunun yerine Kava, ödünç verme protokolünü destekleyen temel bir platform olarak Cosmos’u kullanıyor. Geliştirme ekibi Cosmos’u kullanmaya karar verdi. Çünkü bu blok zinciri platformu özelleştirme ve birlikte çalışabilirliğe dayanıyor. Altcoin protokolüne daha fazla işlevsellik ekliyor, oysa Ethereum ağ tıkanıklığı sırasında merkezi olmayan uygulamaları ve barındırılan protokolleri ölçeklendirmeyle ilgili sorunlar yaşıyor.

Kava sistemi, ABD dolarının değerine sabitlenmiş USDX olarak bilinen bir stablecoin’i basmak için Cosmos’u kullanır, bu nedenle bir kullanıcı teminat olarak kriptoyu desteklediğinde, USDX oluşturulur ve diğer kullanıcılar USDX şeklinde kredi alabilir. Borç verme sistemini desteklemek için kripto para birimi fonlarını yatıran kullanıcılar, katılımları için her hafta kripto para ile ödüllendirilir.

Kava, “bölgeler” olarak bilinen Cosmos’ta barındırılan uygulamaya özgü blok zincirler aracılığıyla diğer platformlar ve protokollerle entegre olur, bu da kullanıcıların borç verme ve ödünç alma için Kava protokolüne çok sayıda farklı belirteç ekleyebilmesidir.

Kava.io Nasıl Çalışır?

Ödünç verme protokolü, eşler arası bir borç verme sistemini kolaylaştırmak için protokol tarafından kullanılan akıllı sözleşmelerin işlevselliğine bağlıdır. Kullanıcılar fonlarını akıllı sözleşmelerde kilitleyebilir, bu da kullanıcıların teminata dayalı bir kredi olarak alabilecekleri yeni USDX jetonlarını basmasına neden olur. 

Süreçte, bir sonraki adım, aksi takdirde kripto para piyasasının bir özelliği olan oynaklığı nötralize etmek için ABD dolarının değeriyle eşleşecek şekilde USDX değerini kilitleyen özel bir akıllı sözleşme oluşturmak için otomatikleştirilir. Buna teminatlı borç pozisyonu denir.

Kullanıcılar, sisteme bağlanabilen dijital cüzdanları kullanarak akıllı sözleşmelere kripto para yatırarak CDP’ler oluşturabilirler. Fonlar yatırıldıktan sonra, Kava sistemi fonları otomatik olarak akıllı bir sözleşmede kilitleyecektir. Sistem daha sonra yatırılan fonlara dayalı olarak yeni USDX sabit paraları basar, böylece kullanıcılar USDX’te kredi alabilir.

CDP’yi kapatmak ve teminatlı kriptoyu geri almak için kullanıcıların borçlarını kapatmaları ve bir borç verme ücreti ödemeleri gerekir. Kullanıcı CDP’yi kapattığında, ilk teminat aynı cüzdana geri yatırılır ve Kava sistemi ödünç verilen USDX’i yakar. 

Sistem ayrıca protokolü oynaklıktan korumak ve USDX’in teminatın devalüasyonuna karşı korumak için aşırı teminatlı olmasını sağlamak için bir teminatlandırma oranına dayanır.

Kava.io’nun Kurucuları Kimlerdir?

Kava, 2018 yılında kar amacı gütmeyen bir vakıf olan Kava Labs tarafından geliştirildi. Ruaridh O’Donnell, Brian Kerr ve Scott Stuart tarafından kuruldu. Ekip, toplam kripto para arzının %6,5’i için halka açık bir jeton satışı düzenledi. Token satışı Binance borsasında organize edilirken, ekip yaklaşık 3 milyon dolar topladı.

Ağustos 2020’de Kava borç verme protokolü, BNB’nin USDX’teki kripto kredileri için teminat olarak izin vererek Cosmos platformunda resmi olarak yayınlandı. O zamandan beri altcoin, USDX’te 8 milyon doların üzerinde kredi ve teminat olarak kilitlenen BNB’de yaklaşık 24 milyon dolar değerinde kredi kaydetti.

Kava’yı Benzersiz Kılan Nedir?

Platform, merkezi olmayan finans sektöründeki tek borç verme protokolü değil. Ancak, protokolün barındırıldığı Cosmos ağı üzerinden kolaylaştırılan zincirler arası operasyonlar ve birlikte çalışabilirlik sayesinde benzersizdir. Bölgeler olarak bilinen Cosmos özelliği sayesinde, Kava borç verme protokolünün kullanıcıları Binance Coin (BNB), Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH) ve diğer büyük kripto para birimleri gibi çok çeşitli yerel olmayan kripto para birimlerini yatırabilir. 

Proje geliştikçe, KAVA, kullanıcıların altocin kredi sistemi içinde kredi verebilmesidir. Çeşitli kripto para birimlerinden USDX’e teminatizasyon için daha fazla olanak sunacak. KAVA’yı benzersiz kılan bir diğer şey de, kullanıcıların yeni USDX basma sistemine dayalı olarak bir yüzde verim elde etmelerini sağlayan özelliktir. Kullanıcılar, yatırılan kripto para birimleri Kava tarafından güvence altına alınırken bir APY kazanabilir. Fonları HARD Protokolü olarak adlandırılan Kava pazarına katkıda bulunur.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

coinnet

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.