a

Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi Nedir ve Neden Önemlidir?

coinnet
coinnet

Her yatırımcı, sosyal medya platformlarında Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi terimiyle karşılaşır. Endeks, belirli bir günde BTC’nin duygularını ölçen Bitcoin Fear & Greed Index’e benzer. Endeks, yatırımcıların piyasa oynaklığı sırasında nasıl hissettikleri hakkında kabaca bir fikir veriyor. Endeks, sektör genelindeki piyasa duyarlılığını değerlendirdiği için bundan kaçış yok.

Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi Nedir?

Kripto piyasaları, yatırımcıların zenginleşmesine veya fakirleşmesine neden olabilecek borsalara birçok yönden benzer. Tüm çizelgeleri, fiyat tahminlerini ve analizler düşünüldüğünde, piyasa bir birey’e benzetiliyor. Bir kişinin yatırım yaptıktan sonra nasıl mutlu, korkmuş, savunmasız veya heyecanlı hissettiği gibi, piyasalar da aynı duyguları hissediyor. Piyasa, bir endeks şeklinde şekillenen milyonlarca bireyin kollektif bir yansımasından başka bir şey değildir.

Bu nedenle, Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi, milyonlarca yatırımcının tek bir duygu olarak bir araya gelmesinden başka bir şey değildir.

Endeks, her gün değişmeye devam eden piyasaların birleşik duygularının bir anlık görüntüsüdür. Boğa koşusu olduğunda korku ve açgözlülük endeksi yükselir. Ancak bir çöküş olduğunda endeks düşer.

Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi, yatırımcıların günlük rakamlarını ölçtükten sonra mantıklı kararlar vermelerini sağlar. Endeks, 0’dan 100’e kadar puan alır. 50’nin altındaki herhangi bir puan, bir korku hissi anlamına gelir ve 50’nin üzerindeki herhangi bir puan, açgözlülük anlamına gelir.

İstatistikler, mevcut işlem hacmine, genel oynaklığa ve diğer çoklu faktörlere dayalı olarak alınır. Böyle bir endeks oluşturmanın arkasındaki ana fikir, insanları piyasa duyarlılığından haberdar etmektir. Endeks çoğunlukla okuyucunun zihnini temsil eder ve bir grup yatırımcıyı tek bir çatı altında gösterir.

Telegram kanalımızı takip ederek haberlerimizden anında haberdar olabilirsiniz. Twitter hesabımız için de buraya tıklayabilirsiniz. Günün başka bir önemli haberini okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.