a

Kripto Para Hesapları Kapatılması için Nijerya Merkez Bankası Emir Verdi

Nijerya Merkez Bankası’nın, dolaşımdaki bir nota göre kripto para birimi alım satım faaliyetlerine yasak getirdiği bildirildi. Nijerya’dan gelen haberler, ülkenin merkez bankasının kripto para alım ve satımına yasak getirdiğini ortaya koyuyor. Kripto para hesapları için yapılan bu kapatma kararı duyurulduktan sonra kripto paralarda bir etki yaratmadı.

Nijerya Merkez Bankası Hesapların Kapatılması Talimatı

Nijerya Merkez Bankası tarafından yayınlanan bir genelge, apeks bankasının Bitcoin alım ve satımını kısma niyetini ortaya koydu. Merkez Bankası, 2017 yılında Finans ve Politika Düzenleme Direktörü Kevin Amugo tarafından imzalanan, düzenlenmemiş sanal para birimlerinin kullanımına karşı uyarıda bulunan ve kara para aklamayı kolaylaştırmada ve terörizmi finanse etmede sanal para birimlerinin yerini vurgulayan bir not yayınladı .

Yeni dairesel Bankacılık Denetleme Dairesi tarafından verilen daha önceki uyarılarına sıkı takip gibi görünüyor. Merkez Bankası’nın şu anda tüm Mevduat Bankalarına (DMB), Banka Dışı Finansal Kurumlara (NBFI) ve Diğer Finansal Kurumlara (OFI) yaptırımlardan kaçınmak için kripto para birimi ticareti yapan kişilerin hesaplarını derhal kapatmalarını emrettiği bildiriliyor.

Konuyla ilgili daha önceki düzenleyici direktiflere ek olarak, banka, düzenlenmiş kurumlara kripto para birimleri ile uğraşmanın veya kripto para birimi değişimleri için ödemeleri kolaylaştırmanın yasak olduğunu hatırlatmak istemektedir.

Haber, Hindistan’daki özel kripto para birimlerini yasaklamak için önerilen bir tasarının hemen arkasından geldi. Hindistan’ın da bu konuda sert bir tutum sergilediği pek çok kripto para kullanıcısı tarafından biliniyor. Bu konudaki son tutumlarını okumak için linke tıklayabilirsiniz.

Dayatılan Yasak Hızla Gelişen Nijerya Kripto Para Birimi Endüstrisini Engelleyecek

Hızla büyüyen bir fintech topluluğunun fişini çeken bu gelişme, özellikle Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) kripto para birimlerini bir şekilde düzenleme vaadiyle tam bir tezat oluşturduğu için Nijeryalı kripto topluluğu için kaba bir şok olarak geliyor. Bu, “teknolojiyi veya yeniliği engellemeyecek, ancak nihayetinde adil ve verimli bir pazar oluşturan etik uygulamaları teşvik eden standartlar yaratacaktır.”

Geçtiğimiz Aralık ayında, Nijerya’nın Amerika Birleşik Devletleri’nin ardından dünyanın en büyük ikinci Bitcoin P2P pazarı olduğunu bildirildi. Ülkeden gelen Bitcoin arama sonuçları, dijital para birimlerine olan yoğun ilgiyi doğruladı ve gelişen bir pazarın varlığını gösterdi.

Gelişen Nijeryalı kripto sahnesi küresel endüstri devleri tarafından fark edilmedi. Geçen yılın Ağustos ayı civarında BlockchainCom, Nisan 2020’den bu yana Nijeryalılar tarafından web cüzdanlarının kullanımında %60’lık bir artış olduğunu bildirdi. Paxful ayrıca Ocak ve Eylül 2020 tarihleri arasında Nijerya’dan gelen yeni kayıtlarda %137’lik bir artış kaydetti.

Kitlesel kripto para birimini benimseme arayışında önde gelen ülkelerden biri olarak, bir bitcoin yasağının etkisi kesinlikle Nijerya kıyılarının ötesine geçecek. Kripto Para Hesapları için kapatma kararı yakında etkilerini gösterecektir.

Kaynak: CryptoPotato

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.