a

Kripto Para Piyasaları FED Faiz Kararını Beklemeye Başladı

Amerika’da Federal Rezerv (FED) bugün Türkiye saati ile 21’de faiz kararını açıklayacak. Bu kararın kripto piyasalarına etkisi şimdiden merak konusu oldu.

Kripto piyasaları FED tarafından verilecek faiz kararını beklemeye başladı. FED’in alacağı faiz kararının yüzde 0,50 ila 0,75 arasında artırım olması yönünde beklenti mevcut.

Covid ve Savaş Durumu Zorlaştırdı

Kripto para birimleri 4 Mayıs’ta bugün erken saatlerde işlem görüyor. Küresel kripto piyasa değeri, son güne göre yüzde 1,24 düşüşle 1,71 trilyon dolar. Paul Tudor Jones, bir yayın kuruluşu ile yaptığı röportajda, finansal koşullar covid’den kaynaklandığında ve Ukrayna savaşı zaten zorlu bir süreçken, Federal Rezerv faiz oranlarını yükselttiği için yatırımcılar için mikro ortamın her zamankinden daha kötü olduğunu söyledi.

Paul Jones, bunun nesiller arası bir bölünme ve aynı zamanda dijital bölünme olduğu konusu kapsamında olduğunun altını çizdi. Ancak uzmanlar, kriptonun iniş ve çıkışlarla dolu düzgün bir yol olmayacağını, ancak kriptonun büyüdüğünü ve Paul Tudor Jones’un payını satmadığını öne sürüyor. Jones, ABD’nin FCI’daki bu kadar sıkı bir ekonomik dönemde aslında faiz oranlarını yükselterek “bilinmeyen bölgeye” girdiğinden de bahsetti.

FED, Yılın En Sert Artışını Yapabilir

FED, bugün gösterge faiz oranında yarım puanlık bir artış ilan ederek enflasyonda son yirmi yılın en yüksek seviyesine ulaşabilir. Bu hamle, merkez bankasının geçmiş ekonomik yavaşlamalar ve finansal krizler sırasında sadece para politikasını gevşettiği için yatırımcının güvenini sarstı. Şu anda doğru hareket, böyle teşvik edici bir ortamda sermayenin korunmasına öncelik vermek olmalıdır. Sermayenin korunması, küçük yatırımcıların değişken piyasa koşullarında ayakta kalmasına yardımcı olabilecek tek seçenektir.

İlgili Haber: FED Toplantısında Faizin Yanı Sıra Stablecoin ve Kripto da Konuşuldu

Yeniden Durgunluğu Gelecek mi?

Wall Street’teki pek çok kişi endişelerini dile getirdi ve sektördeki durgunluk spekülasyonları dolaşıyor. Jones’a göre “Bir yanda enflasyon var ve yavaş büyüme var ve her zaman çatışan şey bu.”

Böyle olumsuz bir piyasa durumu ve ileride kırmızı sinyaller ile, uzun süredir tüccar, piyasadaki fiyat trendlerini belirlemek için genellikle algoritmik bir model olarak kullanılan trend takip eden stratejileri dikkate almayı tercih edecek. Trend takip eden stratejiler, Wall Street uzmanları tarafından da tavsiye ediliyor. Şu anda piyasada o kadar popüler olmasalar da önümüzdeki 5-10 yıl içinde olacakları konuşuluyor.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.