a

FED Toplantısında Faizin Yanı Sıra Stablecoin ve Kripto da Konuşuldu

ABD’nin merkez bankası olan Federal Rezerv (FED) tarafından tutulan tutanaklarda son dönemlerin çok tartışılan konuları olan stablecoin ve kripto varlıklar yer aldı.

FED tarafından açıklanan plana göre yakın zamanda faiz artışı piyasaların beklentisi dahilinde gerçekleşecek. Banka tarafından tutulan tutanaklarda faizin yanı sıra stablecoin ve kripto varlıklar da kendisine yer buldu.

FED Faizleri Yükseltmeye Hazırlanıyor

FED tarafından dün yayınlanan ve piyasaların üzerinde konuşmaya devam ettiği tutanaklar kapsamında merkez bankası faiz artışına artık çok yakın. Parasal sıkılaşma ile birlikte enflasyonun da baskı aracı olmaktan çıkartılması amaçlanan bu hareket sonrasında kripto para piyasaları da hareketlenebilir.

Federal Açık Piyasalar Komitesi’nin (FOMC) Ocak ayı toplantı tutanaklarında, Fed yetkilileri, “enflasyon bekledikleri gibi düşmezse, komitenin politika düzenlemelerini şu anda tahmin ettiklerinden daha hızlı bir şekilde kaldırmasının uygun olacağı” konusunda anlaştılar.

Yapılan toplantıda bankanın bilançosunda da önemli bir miktar azaltma yapılacağı konuşulan konular arasında yer aldı. Fed, 2020’nin başlarında yaklaşık 4 trilyon dolar olan toplam varlıklarını şimdi yaklaşık 9 trilyon dolara çıkardı.

İlgili: FED, Hamlesiyle Piyasanın Seyrini Değiştirdi

Stablecoin ve Kripto Varlıklar da Konuşuldu

FED ilk olarak geçtiğimiz Temmuz ayında stablecoin konusunu gündemine almış ve bu alanda mutlaka düzenleme yapılması gerekliliğini vurgulamıştı.

FED’in yayınladığı tutanaklarda faiz dışında en dikkat çekici maddelerden birisi de stablecoin ve kripto paraların içerdiği finansal risk oldu. Banka bu iki varlığı da global ekonomik düzlem içerisinde tehlike olarak görmeye devam ediyor. Özellikle stablecoin konusunda katı önlemlerin alınması halen daha gündemdeki yerini koruyor.

Toplantı esnasında gündeme gelen en önemli konulardan birisi kripto varlıkların oluşturduğu ekosistemin ciddi anlamda büyümesiydi. Toplantıya katılan bazı uzmanlar kripto paralar ve merkezi olmayan finans sisteminin bu büyümesinden duydukları rahatsızlıkları dile getirdiler. Finansal istikrar için mutlaka düzenleme yapılaması gerekliliği bir kez daha vurgulandı.

Stablecoinlerle ilgili olarak, Fed, onları “fon piyasalarında başka bir kırılganlık” olarak nitelendiren potansiyel bir çalışma riskinden bahsetti. Tutanaklar ülke çapında geniş çapta izlenirken, CoinDesk daha önce tüccarların harekete geçtiğini ve merkez bankasının faiz oranlarını yükseltmeye başlamasının beklendiği Mart ayında Federal Rezerv’in bir sonraki toplantısına odaklandıklarını bildirdi.

Amerika Birleşik Devletleri’nde stablecoin ve kripto para düzenlemesi henüz net bir şekilde ortaya çıkmadı. Zaman zaman piyasaların oluşan taslaklar üzerinden yaptığı tartışmalar ile gündeme gelen bu konuda net bir adım halen daha atılmadı.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.