a

Kripto Sektörü Bankacılık Sorunlarıyla Karşı Karşıyayken Blockchain Association Hükümete Cevaplar İçin Baskı Yapıyor

coinnet
coinnet

ABD merkezli kar amacı gütmeyen Blockchain Association (BA) Amerika’daki düzenleyicilerden kripto şirketlerinin bankacılıktan çıkarıldığı iddiasıyla ilgili olarak bilgi talep etti. Sektör geçtiğimiz aylarda fiat para biriminde transferleri işleme yeteneğini, önde gelen aktörlerinden bazılarının hesaplara erişimini ve daha fazlasını kaybettiğini gördü.

Signature, Silicon Valley Bank ve Silvergate olmak üzere üç büyük kripto dostu finans kurumunun çöküşü yangına körükle gitmeye hazırlanıyor. Yeni gelişen endüstri en önemli finansal ortaklarını kaybetmiş durumda. Ayrıca birçoğu sermayeleri için yeni imkanlar bulmaya ve maaş bordrosu yapmaya çabalarken ABD saldırı durumuna geçti.

ABD Hükümeti Kripto Şirketlerini Bilerek mi Bankacılıktan Çıkarıyor?

BA resmi bir açıklamaya göre Federal Rezerv Sistemi Yönetim Kurulu, Para Birimi Komptrolörü Ofisi ve Federal Mevduat Sigorta Kurumu’ndan bilgi istedi. Kâr amacı gütmeyen kuruluş, bu kurumların kripto yanlısı bankaların başarısızlıklarına uygunsuz şekilde katkıda bulunmuş olabileceğini iddia ediyor.

Blockchain Association’a göre belirtildiği üzere yeni ortaya çıkan endüstri bu kurumlar olmadan yeni hesaplar açmak zorunda kaldı. Fakat pek çok zorlukla karşılaştılar. Kâr amacı gütmeyen kuruluş aşağıdakileri iddia ediyor:

”Kripto endüstrisi yeni nesil internet ve finansal hizmetleri inşa ediyor. Bu durum on binlerce Amerikan işini yaratan önemli bir çalışmadır. İşletmelerin satıcılarına, vergilerine ve çalışanlarına ödeme yapmak amacıyla banka hesaplarına ihtiyaçları vardır. Bunlar Amerika Birleşik Devletleri’ndeki yasal işletmelerdir. Dolayısıyla yasalara uyan diğer işletmeler gibi muamele görmelidir.”

Blockchain Derneği Baş Politika Sorumlusu olan Jake Chervinsky, kar amacı gütmeyen kuruluşun şirketlerin hesaplarını haber vermeden ve hiçbir açıklamada bulunmadan kaybettiklerine dair rahatsız edici raporlar aldığı iddiasında bulunuyor. Bu anlamda Chervinsky, ABD’nin yeni gelişen kripto sektörünü bankacılık sisteminden koparmaya çalıştığına inanıyor.

Bu strateji dijital varlık endüstrisi ve bu şirketler için oldukça olumsuz olabilir. BA ABD’li düzenleyicilerin kriptoya saldırmak amacıyla güçlerini kötüye kullandıklarını kanıtlayabildiği takdirde yasadışı eylemlerde bulunduklarını ve yasayı çiğnediklerini iddia edebilirler. Bu doğrultuda Chervinsky şu ifadelere yer vermiştir:

”FOIA taleplerine yanıt almak uzun zaman alabilir. Fakat bunları ciddi şekilde takip edeceğiz ve mümkün olan en kısa süre zarfında elimizden geleni paylaşacağız. Bu arada yardımınıza ihtiyacımız var. Debanking sizi ya da şirketinizi doğrudan etkilediyse, bu durumu bilmek istiyoruz.”

ABD Mesaj Gönderdi

Bitcoinist’in bu hafta bildirdiği üzere yeni gelişen sektörde ABD hükümetinin kripto yanlısı bankaların çöküşündeki rolü hakkında artış gösteren söylentiler mevcut. Eski ABD kongre üyesi ve Signature Bank yönetim kurulu üyesi olan Barney Frank ülkedeki düzenleyicilerin kripto karşıtı mesaj gönderdiğine inanıyor.

Frank finans kurumu düzenleyiciler tarafından kapatılana dek operasyonel ve çözücü olduğunu iddia ediyor. Bu anlamda eski ABD Kongre Üyesi şu ifadeleri sözlerine ekledi:

”Bence yaşananların bir bölümü düzenleyicilerin çok güçlü bir kripto karşıtı mesaj göndermek istemesiydi. Biz poster çocuğu olduk çünkü temellere dayalı bir iflas yoktu.”

Bazı topluluk üyeleri ABD hükümetinin sektör üzerinde “Chokepoint 2.0 Operasyonu” şeklinde adlandırılan bir örtbas operasyonunu yürüttüğünü düşünüyor. ABD bu teoriye göre ülkedeki bankalara olan erişimini kesip yeni gelişen endüstrinin finansal yeteneklerini köreltmeye çalışıyor.

Telegram kanalımızı takip ederek haberlerimizden anında haberdar olabilirsiniz. Twitter hesabımız için de buraya tıklayabilirsiniz. Günün başka bir önemli haberini okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Sorumluluk Reddi: Coin-net.com’da ifade edilen görüşler herhangi bir yatırım tavsiyesi değildir. Yatırımcılar, Bitcoin, kripto para birimi veya dijital varlıklara herhangi bir yüksek riskli yatırım yapmadan önce gerekli özeni göstermelidir. Transferlerinizin ve alım satımlarınızın kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve uğrayabileceğiniz zararların sizin sorumluluğunuzda olduğunu lütfen unutmayın. Coin-net, herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını tavsiye etmez, Coin-net bir yatırım danışmanı değildir.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.