a
coinnet
coinnet
coinnet

Litecoin (LTC) önde gelen kripto para birim olan Bitcoin ‘in (BTC) eski blockchain protokolüne dayanan bir blockchain projesidir. Küresel ödeme ağı olarak hizmet veren bu açık kaynaklı eşler arası (P2P) proje, daha hızlı işlemler gerçekleştirmeye odaklanmıştır ve farklı bir hashing algoritması ile Bitcoin ‘e göre daha geniş bir coin arzını sunarak daha hızlı ve ekonomik işlem yapma amacındadır.

Litecoin teknik farklılıkları ve yenilikçi özellikleri, kripto para dünyasında önemli bir konum elde etmesini sağlamıştır. Ancak, 2016 yılında Litecoin ASIC madencisinin piyasaya sürülmesiyle birlikte, ASIC’e dayanıklı olma özelliği kısa ömürlü bir özellik haline gelmiştir.

Litecoin Yaratıcısı Kimdir?

Litecoin yaratıcısı, Massachusetts Institute of Technology (MIT) bilgisayar bilimleri mezunu ve eski Google mühendisi olan Charlie Lee’dir. 2013 yılında Coinbase’de Mühendislik Direktörü olarak göreve başlamış, ancak 2017 yılında tüm LTC varlıklarını satmış ve proje üzerindeki etkisini azaltmayı amaçlamıştır. Lee o tarihten bu yana Litecoin Vakfı’nı yöneten Singapur merkezli bir kar amacı gütmeyen kuruluşta çalışmaktadır.

LTC Nedir?

Litecoin ‘in kendi yerel coini olan LTC blockchain ‘e ilk işlemi kaydeden genesis bloğunda önceden çıkarılmıştır. Ancak, LTC madenciliği süreciyle şu anda yeni LTC varlıkları oluşturulmaktadır. LTC dünya genelindeki önemli kripto para borsalarında alınıp satılabilen bir dijital para birimidir.

LTC ‘nin temel odak noktaları hız, ölçeklenebilirlik ve ademi merkeziyetçilik olarak belirlenmiştir. Bitcoin ‘e kıyasla dört kat daha hızlı olan LTC, Scrypt hashing algoritması ve ölçeklenebilirlik konusundaki çözümleriyle dikkat çekmektedir.

Litecoin Neyi Çözmeyi Amaçlıyor?

Bitcoin’in madencilik zorluğundaki artış, özellikle ASIC madencilerinin kullanılmasıyla beraber, küçük ölçekli madenciler için zorluk yaratmıştır. Litecoin bu sorunu çözmek ve madencilik sürecini daha erişilebilir hale getirmek amacıyla Scrypt hashing algoritmasını kullanmıştır. Bu sayede, Litecoin madenciliği Bitcoin ‘e kıyasla daha fazla merkezi olmayan bir yapıya sahiptir.

Litecoin, işlem hızını arttırmak için Scrypt hashing algoritmasını kullanarak Bitcoin ‘den dört kat daha hızlıdır. Ayrıca, ölçeklenebilirlik konusundaki çözümleri, LTC ‘yi daha etkili bir kripto para birimi yapar. LTC bu özellikleriyle Bitcoin ‘den farklı bir kripto para olarak ön plana çıkar. Ancak Bitcoin ‘in popülerlik seviyesine henüz ulaşmamıştır. Bununla birlikte, uzun vadeli yatırım potansiyeli göz önünde bulundurulduğunda Litecoin (LTC) önemli bir kripto varlık olarak değerlendirilebilir.

Telegram kanalımızı takip ederek haberlerimizden anında haberdar olabilirsiniz. Twitter hesabımız için de buraya tıklayabilirsiniz. Günün başka bir önemli haberini okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Sorumluluk Reddi: Coin-net.com’da ifade edilen görüşler herhangi bir yatırım tavsiyesi değildir. Yatırımcılar, Bitcoin, kripto para birimi veya dijital varlıklara herhangi bir yüksek riskli yatırım yapmadan önce gerekli özeni göstermelidir. Transferlerinizin ve alım satımlarınızın kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve uğrayabileceğiniz zararların sizin sorumluluğunuzda olduğunu lütfen unutmayın. Coin-net, herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını tavsiye etmez, Coin-net bir yatırım danışmanı değildir.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

coinnet

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.