a

Macaristan, Bitcoin Kurucusu Nakamoto’nun Heykelini Dikti!

Bitcoin kurucusu olarak bilinen Satoshi Nakamoto’nun ilk heykeli Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de dikildi. Kripto para meraklıları, heykelin açılışına büyük ilgi gösterdi.

Bitcoin kurucusu olarak bilinen Satoshi Nakamoto’nun ilk heykeli Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de dikildi. Kripto para meraklıları, heykelin açılışına büyük ilgi gösterdi.

Macaristan’da Bitcoin tutkunu grup, açılışta Nakamoto’yu kripto para birimi ve blok zinciri pazarının tanrısı olarak adlandırdı. Heykeli yapma fikrinin kripto para yazarı olan Andras Gyorfi’den çıktığı öğrenildi. Gyorfi, törende “Satoshi’yi tüm kripto para birimi endüstrisinin kurucu babası olarak düşünüyoruz. Bitcoin’i yarattı, blok zinciri teknolojisini yarattı, o bizim pazarımızın tanrısı.” ifadelerini kullandı.

Heykelin Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de Tuna Nehri yakınlarındaki bir parka dikildiği bildirildi. Heykel, Bitcoin logosuyla süslenmiş bronz kapüşonlu Nakamoto’nun büstü şeklinde şekillendirildi. Bitcoin yaratıcısının anonimliğine sadık kalmak için heykel, ziyaretçilerin kendilerini görebilmeleri amacıyla ayna şeklinde parlatıldı. Heykeltıraşlardan Tamas Gilly, bu tasarımın Bitcoin’in herkese ait olduğunu vurgulamak için yapıldığını söyledi. Gilly, “Bu büyük bir meydan okumaydı. Tam olarak neye benzediğini bilmediğimiz bir kişinin portre heykelini yapmak çok zor. Umarım heykel dili aracılığıyla, Bitcoin’in aynı anda herkese ve hiç kimseye ait olmadığı temel fikrini aktarmayı başardım.” dedi.

Aktarılan bilgilere göre organizatörler, heykelin açılışı için anonim BTC yaratıcısına açık bir davette bulundu. Ekip, sonunda Bitcoin’in arkasındaki gizemli kişinin gerçek kimliğini öğrenmeyi umuyorlardı. Ancak bu olmadı. 2018 yılında Bitcoin teknik incelemesini yayınlanan Nakamoto, bir yıl sonra ağı hayata geçirdi. 2011 yılında sektöre veda eden yaratıcının kim olduğu henüz gizemini koruyor.

Takipte Kalın!

Son dakika haberlerini anında öğrenmek için bizi Twitter ve Instagram’dan takip edebilirsiniz. Twitter hesabımıza ulaşmak için lütfen linke tıklayın.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.