a
coinnet

Marathon Bitcoin (BTC) Yarılanması Öncesi Önemli Girişimlere Yöneliyor!

coinnet
coinnet

Dünyanın en büyük Bitcoin (BTC) madencilik firması olan ve 19,2 EH/s hash oranına sahip Marathon, gelecekteki büyümesi için uluslararası ortak girişimlere odaklanıyor.

14 Kasım’da Bitcoin (BTC) madenciliği uzmanı Jaran Mellerud, Marathon’un operasyon raporunu paylaşarak şirketin altı aydan kısa bir süre içinde gerçekleşecek olan Bitcoin yarılanmasına yönelik hazırlıklarını vurguladı.

Hash oranı ve BTC varlıklarına göre en büyük halka açık madenci olan Marathon, etkileyici bir 19,2 EH/s değerine sahip ve tahmini 474 milyon $ değerinde yaklaşık 13.396 BTC ‘ye sahip.

Rapora göre Marathon, bir yıl önce 7 EH/s olan hash oranını artırarak Bitcoin üretimini bir yıl içinde %467 oranında artırdı.

Bu büyüme firmanın Bitcoin üretiminin 2022’nin 3. çeyreğinde 416 BTC ‘den 2023’ün 3. çeyreğinde 3.490 Bitcoin ‘e yükselmesiyle önemli üretim kazanımlarına dönüştü.

Marathon üç aylık Bitcoin (BTC) üretimine genel bakış | Kaynak: MinerMetrics

Bitcoin (BTC)

Raporda ayrıca Marathon’un Garden City, Teksas tesisinin tam olarak faaliyete geçecek olması sayesinde 23 EH/s hedefine ulaşma yolunda ilerlediği belirtiliyor. Ancak bu tesisin enerjilendirilmesinde Temmuz ayından bu yana gecikmeler yaşanıyor.

Bununla birlikte şirket uluslararası ortak girişimlere doğru stratejik bir yönelime işaret etti. Bu yaklaşım şirketi coğrafi olarak en fazla çeşitliliğe sahip madenci konumuna getirebilir ve potansiyel olarak üretim maliyetlerinde kademeli bir düşüşe yol açabilir.

Firmanın odağı, yüksek maliyetler ve enerjilendirme gecikmeleriyle boğuşan ABD merkezli tesislerden daha küresel ortaklıklara kayıyor. Abu Dabi ve Paraguay’daki tesislerin 2024 yılında şirketin kapasitesini %30 oranında artırması beklenirken, yeni bölgelere genişleme planları devam ediyor.

Maliyet yapısındaki iyileşmelere rağmen Marathon emsallerine kıyasla hala nispeten yüksek giderlerle karşı karşıya. Yaklaşan yarılanma ve Bitcoin fiyatlarının 30.000 $’ın altına düşmesi firmanın marjlarını daha da etkileyebilir.

Bitcoin ağı 428 EH/s’lik rekora yakın bir hash hızında çalışarak madenciler arasındaki rekabeti yoğunlaştırıyor. Ağ üzerinde madencilik yapmak için gereken çabanın bir ölçüsü olan madencilik zorluğu 64,6T ile en yüksek seviyededir.

Bitcoin Madenciliği Zorluğu | Kaynak: Hashrate Endeksi

Son dönemdeki fiyat artışlarına rağmen, günlük TH/s başına 0,079 $ hash fiyatı ile madencilik karlılığı düşük kalmaya devam etmektedir. Yüksek hash oranları ve azalan kârlılığın birleşimi göz önüne alındığında BTC madenciliği bu alandaki en büyük operatörler dışında çoğu kişi için zor olmaya devam ediyor.

Telegram kanalımızı takip ederek haberlerimizden anında haberdar olabilirsiniz. Twitter hesabımız için de buraya tıklayabilirsiniz. Günün başka bir önemli haberini okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Sorumluluk Reddi: Coin-net.com’da ifade edilen görüşler herhangi bir yatırım tavsiyesi değildir. Yatırımcılar, Bitcoin, kripto para birimi veya dijital varlıklara herhangi bir yüksek riskli yatırım yapmadan önce gerekli özeni göstermelidir. Transferlerinizin ve alım satımlarınızın kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve uğrayabileceğiniz zararların sizin sorumluluğunuzda olduğunu lütfen unutmayın. Coin-net, herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını tavsiye etmez, Coin-net bir yatırım danışmanı değildir.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.