a

McDonald’s El Salvador’da Bitcoin Kabulüne Başladı!

Popüler fast food zinciri McDonald’s, El Salvador’da Bitcoin ile ödeme kabul etmeye başladı. McDonald’s, El Salvador’un yasal benimsemesinin ardından yeni sisteme geçen ilk şirketlerden biri oldu.  

Popüler fast food zinciri McDonald’s, El Salvador’da Bitcoin ile ödeme kabul etmeye başladı. McDonald’s, El Salvador’un yasal benimsemesinin ardından yeni sisteme geçen ilk şirketlerden biri oldu.  

El Salvador’un Bitcoin yasasının ardından, ülkedeki tüm işletmelerin mal ve hizmet karşılığında Bitcoin kabul etmesi gerekecek. Ancak teknolojik olarak kripto para birimi alamayanlar yasadan muaf tutulabilecek. Yasa, işletmelerin Bitcoin’i kabul etmesi gerektiğini şart koşsa da, yasa yürürlüğe girdiğinde şirketlerin Bitcoin ödeme çözümlerini entegre edip edemeyeceği konusunda şüpheler devam ediyor. Bununla birlikte Twitter kullanıcıları, El Salvador’da ülkesinde Bitcoin’in yasal para birimi haline geldiği ilk gün olan Salı günü, BTC ile McDonald’s da kahvaltı için ödeme yapabildiklerini bildirdi.  Aaron van Wirdum, “Kahvaltımı Bitcoin ile ödeyip ödeyemeyeceğimi görmek için San Salvador’daki bir McDonald’s’a girdim, dürüst olmam gerekirse tamamen hayır denilmesini bekliyordum.” ifadelerini kullandı. BTC ile ödeme yapan Wirdum, “Ama bakın, beni Lightning faturalı bir web sayfasına götüren QR’li bir bilet bastılar ve şimdi geleneksel desayuno’mun tadını çıkarıyorum!” dedi.

Şirket, El Salvador’da OpenNode tarafından desteklenen Lightning Network alt yapısını ile Bitcoin ödemelerini kabul ediyor. Birlikte çalışan OpenNode ve McDonald’s, ülkedeki 19 McDonald’s şubesinin tamamında, ayrıca çevrimiçi olarak Lightning Network BTC ödemelerini etkinleştiriyor. Yapılan duyuruya göre, McDonald’s’ın El Salvador’daki müşterileri, Big Mac’ler ve McDonald’s menüsündeki diğer tüm ürünler için BTC kullanarak ödeme yapabilecek. OpenNode’un Gelişim Başkanı Julie Landrum, konuy ile ilgili yaptığı açıklamada, “Ülkenin BTC Yasasının kabul edilmesini operasyonel bir başarı haline getirmeye yardımcı olmak için McDonald’s ile çalışmaktan inanılmaz heyecan duyuyoruz.” dedi.

Takipte Kalın!

Son dakika haberlerini anında öğrenmek için bizi Twitter ve Instagram’dan takip edebilirsiniz. Twitter hesabımıza ulaşmak için lütfen linke tıklayın.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.