a

Meta, Yeni Özelliğiyle İçerik Üreticilerini Sevindirdi

Meta CEO’su Mark Zuckerberg bugün, şirketin içerik oluşturucuların Facebook ve Instagram’da para kazanmaları için daha fazla yol sunduğunu ve ayrıca mevcut para kazanma araçlarından bazılarını daha fazla içerik oluşturucuya genişlettiğini duyurdu. Zuckerberg ayrıca içerik oluşturuculara doğrudan daha fazla para sağlamak için Meta’nın ücretli çevrimiçi etkinlikleri, fan aboneliklerini, rozetleri ve yakında çıkacak olan bağımsız haber ürünlerini 2024’e kadar içerik oluşturucular için ücretsiz tutacağını söyledi. Şirket daha önce 2023’e kadar bunu yapacağını açıklamıştı.

Zuckerberg, Meta’nın Instagram’da içerik oluşturucuların keşfedilebileceği ve içerik için ödeme alabileceği belirlenmiş bir yeri test ettiğini duyurdu. Meta, içerik oluşturucu pazarının markaların yeni ortaklık fırsatlarını paylaşmasına izin verdiğini belirtiyor. Bir marka, ortak olmak istediği bir içerik oluşturucu bulduğunda, teslimatlar ve ödeme hakkında bilgiler de dahil olmak üzere ayrıntıları içeren bir projeyi kendilerine gönderebilir. Meta, içerik oluşturucuların ve markaların tekliflerini ve projelerini filtreleyebilecekleri Instagram DM’lerinde bir ortaklık mesajlaşma klasörü olacağını belirtiyor.

Meta’nın içerik oluşturucular için pazarını ele geçirmesinin, video uygulamasının şirket içi etkileyici pazarlama platformu olan TikTok’un Yaratıcı Pazarı’na benzer göründüğünü belirtmekte fayda var. TikTok’un Oluşturucu Pazarı, markaların pazarlama kampanyaları için en iyi TikTok kişiliklerini keşfetmelerine olanak tanıyor. Meta’nın kendi içerik oluşturucu pazarıyla yapmayı amaçladığı şey bu. Meta’nın Üretici Pazarı’nın, TikTok’u ele geçirme ve platformuna daha fazla üreticiyi çekme çabalarının bir parçası olacağı açık.

Meta ayrıca, içerik oluşturucuların diğer platformlardaki ücretli abonelerine yalnızca abonelere özel Facebook Gruplarına erişim vermelerini sağlamak için birlikte çalışabilir abonelikler başlatıyor. Şirket, bu özel grupların Meta’nın içerik oluşturucular için birlikte çalışabilir para kazanma araçlarına yaptığı ilk yatırım olduğunu ve içerik oluşturucuların diğer platformlardaki hayranlarından ödeme almalarını ve Facebook’taki bazı özelliklere erişim sunmalarını sağladığını belirtiyor.

Meta ‘nın Reels Play Bonus Programı

ŞZuckerberg, Meta’nın Facebook Reels Play Bonus programını Facebook’ta daha fazla içerik oluşturucuya açtığını duyurdu . Ayrıca içerik oluşturucuların Instagram Reel’lerini Facebook’ta çapraz göndermelerine ve oradan da para kazanmalarına izin verdiğini bildirdi. Reels Play Bonus programı, Meta’nın 1 milyar dolarlık yaratıcı fonunun bir parçası durumunda.

Telegram kanalımızı takip ederek haberlerimizden anında haberdar olabilirsiniz. Twitter hesabımız için de buraya tıklayabilirsiniz. Günün başka bir önemli haberini okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.