a
coinnet

Musk YZ’nin (Yapay Zeka) Dünya Barışı İçin İnsanlığı Silahsızlaştıracağını Söyledi

coinnet
coinnet

Elon Musk yapay zeka ile ilgili olarak tamamen yok olmanın yanı sıra başka bir vizyon daha sundu. Bu vizyon YZ’nin küresel bir barış koruyucusu olarak kendine biçtiği rolü üstlenme potansiyeli ya da kendi ifadesiyle “uber dadımız” olması.

Bu varsayımsal yapay zeka Dünya’daki tüm bilgi işlem ve silah sistemlerinin kontrolünü üstlenerek insan güvenliğine öncelik verecektir.

Elon Musk Wall Street Journal’a verdiği bir röportajda “Dünya barışını sağlamanın bir yolu da tüm silahları insanların elinden almak ve böylece artık onları kullanamamalarını sağlamaktır.” dedi. “Yapay zekanın tüm insanlığı yok etmeye çalışacağını sanmıyorum ama bizi sıkı kontroller altına alabilir.” şeklinde de devam etti.

SpaceX ve Tesla CEO’su yapay zekanın ilk kötücül kullanımlarının muhtemelen silah teknolojisinde olacağını öngördü. Bu doğrultuda önemli yapay zeka ve drone yeteneklerine sahip gelişmiş ülkeler arasında drone savaşlarının ortaya çıkacağı konusunda uyarıda bulundu. Ayrıca kısa vadede yanlış bilgilendirme ve seçimlere müdahale konusunda da uyardı.

Yapay Zeka

Elon Musk “Kalem kılıçtan daha güçlüdür. Bu nedenle YZ’nin kullanılmasına karşı dikkatli olmamız gereken ilk yerlerden biri kamuoyunu manipüle etmek için sosyal medyadır.” dedi.

Musk, önümüzdeki on yıl içerisinde Yapay Genel Zekanın (AGI) gelişimini de görebileceğimizi sözlerine ekledi. “AGI” herhangi bir entelektüel görevi bir insan seviyesinde öğrenebilen ve gerçekleştirebilen bir yapay zeka anlamına geliyor.

Bu doğrultuda Elon Musk AGI’ye atıfta bulunarak; “Muhtemelen, sosyal süper zeka olan kara deliğin olay ufkundayız.” şeklinde uyardı.

Yine de çeşitli ürünlerin maliyetinin düştüğü, YZ için iyi huylu senaryo olarak adlandırdığı daha iyimser bir olasılık da var. Elon Musk bu konu hakkında; “Mal ve hizmetlere erişim açısından YZ’nin bir bolluk çağını başlatacağını düşünüyorum.” dedi.

Doge Günleri Bitmedi

Elon Musk’ın yapay zeka konusundaki görüşleri kesinlikle karışık olsa da kripto para söz konusu olduğunda mizah duygusunu ifade etmeye devam ediyor.

En sevdiği kripto para sorulduğunda Elon Musk şöyle dedi: “Dogecoin benim favori kripto para birimim çünkü en iyi mizah anlayışına sahip ve köpekleri var.”

“Kimseye Dogecoin üzerine bahis oynamasını tavsiye etmiyorum” dedi. Ancak en ironik sonucun küresel para birimi haline gelmesi olacağını da sözlerine ekledi.

Telegram kanalımızı takip ederek haberlerimizden anında haberdar olabilirsiniz. Twitter hesabımız için de buraya tıklayabilirsiniz. Günün başka bir önemli haberini okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Sorumluluk Reddi: Coin-net.com’da ifade edilen görüşler herhangi bir yatırım tavsiyesi değildir. Yatırımcılar, Bitcoin, kripto para birimi veya dijital varlıklara herhangi bir yüksek riskli yatırım yapmadan önce gerekli özeni göstermelidir. Transferlerinizin ve alım satımlarınızın kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve uğrayabileceğiniz zararların sizin sorumluluğunuzda olduğunu lütfen unutmayın. Coin-net, herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını tavsiye etmez, Coin-net bir yatırım danışmanı değildir.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.