a
coinnet

Nijerya, Yeni Bir Blok Zinciri İnşa Etmeyi Planlıyor

coinnet
coinnet

Nijerya, yerel ihtiyaçları karşılamak ve “veri egemenliğini” artırmak için bir blok zinciri sistemi inşa etmeyi planlıyor. Nigerium lakaplı blok zinciri, ülkenin Ulusal Bilgi ve Teknoloji Geliştirme Ajansı (NITDA) tarafından inşa edilecek.

NITDA’nın kurumsal ilişkiler ve dış ilişkiler başkanı Hadiza Umar, “komite hala olasılık konusunda paydaşlarla görüşüyor. Nihayet bir karar verilse bile, ismin Nigerium olacağına dair bir güvence yok” açıklamasını yaptı.

Nigerium’un, işlem yapmak için daha güvenli ve verimli bir araç sağlayarak veri güvenliği ve şeffaflık ile ilgili çeşitli zorlukları ele alması bekleniyor. NITDA Genel Direktörü Kashifu Inuwa, blok zincirinin “çeşitli sektörlerde güvenli ve şeffaf işlemler sağlayacağını” söyledi.

Nijerya’dan Yeni Blok Zinciri Atağı

Nijerya’nın dijital ekonomisinde finans, sağlık ve kamu hizmetlerindeki yenilikleri yönlendirerek çok önemli bir rol oynayabilir. Ülkenin kripto para endüstrisinin 400 milyon dolar değerinde olduğu tahmin ediliyor.

Nigerium’un piyasaya sürülmesi, Nijerya’nın sağlam bir dijital ekonomiyi teşvik etmeyi amaçlayan ulusal blok zinciri politikasıyla uyumludur. Nijerya, geçen yılın Mayıs ayında ulusal bir blok zinciri politikası başlattı.

İletişim ve Dijital Ekonomi Bakanlığı, politikanın “güvenli işlemleri, veri paylaşımını ve insanlar, işletmeler ve hükümet arasında değer alışverişini destekleyen blok zinciri destekli bir ekonomi yaratacağını” söyledi.

Plan, ülkenin dijital varlıklar endüstrisine yönelik önceki baskısıyla çelişiyor. Nijerya merkez bankası (CBN) ve Güvenlik ve Borsa Komisyonu, sanal para birimleri tarafından sağlanan anonimliğin dolandırıcılık, terörizm finansmanı ve oynaklığı teşvik edebileceği konusunda farklı zamanlarda uyarmıştı.

Bu girişim, dijital varlıkları düzenleme ve ekonomiye entegre etmeye yönelik önceki çabaların gösteriyor. Ayrıca, ülkenin blok zinciri teknolojisine artan ilgisini takip ediyor. Ülkenin menkul kıymetler düzenleyicisi, kripto firmalarına kayıt yaptırmaları veya yaptırım eylemiyle yüzleşmemeleri için Temmuz ayı sonlarında tarih verildi.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.