OCC, Stablecoin ve Blockchain’e Yeşil Işık Verdi

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email

ABD Para Birimi Denetleyici Ofisi (OCC) sözlerine sadık kaldı ve tüm kripto para birimi endüstrisi için önemli, bir kararını açıkladı.

OCC, finans kurumlarının, sektör içerisine daha fazla dahil olabilmesini sağlayan kripto para dostu önergeler yayınladı.

OCC Kararına Göre ABD Bankaları Artık Stablecoin ve Blockchain Kullanabilir

OCC, 4 Ocak 2020 Pazartesi günü yayınlanan bir basın açıklamasında, Federal olarak yetkilendirilmiş bankalara, stabilcoin ve blokchain kullanım izni verildiğinin açıkladı. Düzenleyici bunun için detaylı bir mektup da yayınladı.

Mketuba göre bir ulusal banka veya federal tasarruf derneği, halka açık blockchain ağlarındaki işlemleri doğrulamak, depolamak ve kaydetmek için düğümler çalıştırabilir. Kılavuza göre, INVN’ler ve staiblcoinler, uygulamalara uyduğu müddetçe kullanılabilir.

Düzenleyici için blockchain ağlarını ve stablecoin’leri kullanmak, ödeme istikrarını sağlarken federal bankacılık mimarisinin verimliliğini artırmaya hizmet edebilir. Hareketle ilgili yorum yapan OCC denetçisi vekili Brian Brooks da şunları söyledi:

Mektubumuz, bankaların onaylayıcı düğümler olarak blok zincirlerine bağlanma ve böylece bu ürünlerle bağlantılı olarak hız, verimlilik, birlikte çalışabilirlik ve düşük maliyeti giderek daha fazla talep eden müşteriler adına stabilcoin ödemeleri gerçekleştirme yetkisine ilişkin yasal belirsizliği ortadan kaldırıyor.

Gelen haber, Brooks tarafından daha önce verilen sözlerin de tutulduğunu gösteriyor. Daha önce OCC’nin başkan vekili bir Bitcoin yasağının ABD düzenleyicilerinin gündeminde olmadığını açıkladı.

Gündemde Stablecoin Düzenlemesi Var

OCC tarafından yayınlanan yeni kılavuz, ABD Kongresi’nin ülkedeki stabil paralar için daha katı yasalar öngören yasaları değerlendirdiği bir zamanda geliyor. Bazı Demokrat milletvekilleri, birçok kripto para birimi sahiplerinin canını sıkmasına sebep olacak, bir yasa tasarısının altına imza attılar.

Aralık 2020’nin sonlarında, ABD’deki bir Başkanlık çalışma grubu, stabilcoin piyasası üzerinde daha fazla inceleme yapılması çağrısında bulundu.

ABD’de kripto para sektörüne yönelik baskılar artıyor. Özellikle Ripple’a açılan dava sonrasında bu durum daha da belirginleşmeye başladı. Başkan Trump’ın da BTC hayranı olmadığını açıklaması, oldukça önemliydi. Biden yönetiminin daha ılımlı bir tutum takınacağı umut edilse de, şimdiye kadar bu yönde bir çalışma görmediğimizin altını çizmek gerekiyor.

Kaynak: Crypto Potato

Yorum Yaz

isimFiyatGrafik (7gün)
bitcoin
Bitcoin (BTC)
$58,134.00
ethereum
Ethereum (ETH)
$2,080.07
binancecoin
Binance Coin (BNB)
$408.18
ripple
XRP (XRP)
$1.02
tether
Tether (USDT)
$0.998