a
coinnet

OpenAI Avrupalı Yetkilileri Yapay Zeka Düzenlemeleri Konusunda Uyardı

coinnet
coinnet

Yapay zeka (AI) sohbet robotu olan ChatGPT’nin kasım 2022’de kamu kullanımına sunulmasından bu yana, ana şirketi OpenAI dünyanın dört bir yanındaki düzenleyicilerle mücadele ediyor. Bu hafta şirketin CEO’su Sam Altman Brüksel’deki yetkililerle birçok endişesi olan yaklaşmakta olan AB Yapay Zeka Yasası hakkında konuştu.

Altman düzenlemelerin Open AI’nin GPT-4’ü gibi genel amaçlı yapay zeka teknolojisini de kapsamayı planladığını özellikle vurguladı. Bu tür bir mevzuatın ayrıntılarının önemli olduğunu söyleyen Altman, çok kısıtlayıcı bir düzenlemenin yürürlüğe girmesi halinde şirketin Avrupa’daki faaliyetlerinin geleceği hakkında bir uyarıda bulundu. Bu uyarı şu şekildeydi:

”Uymaya çalışacağız, ancak uyamazsak faaliyetlerimizi durduracağız.”

Google CEO’su olan Sundar Pichai de bu hafta Avrupa başkentlerini ziyaret ederek yapay zeka düzenlemeleri için korkuluklar oluşturan düzenleyicilerle görüştü. Toplantılara katılan temsilcilere göre Pichai, inovasyonu engellemeyen düzenlemeler yapılması çağrısında bulundu.

Önümüzdeki yıl tamamlanması öngörülen AB Yapay Zeka Yasası, YZ teknolojileri için dünyanın önde gelen düzenleme paketlerinden biri olacak.

Başlangıçta mevzuat yapay zekanın belirli, yüksek riskli kullanım durumlarıyla başa çıkmak için oluşturuldu. Ancak popülerlik ve erişilebilirlikteki patlamanın ardından ChatGPT gibi “temel modellerin” hiçbir kontrolleri olmasa bile uygulamalarının kullanımından sorumlu olmaları gibi ekstra kurallar dahil edildi.

Yapay Zeka

Buna ek olarak şirketler yapay zeka yı eğitmek için kullanılan telif hakkıyla korunan materyallerin özetlerini kamuya açıklamak zorunda kalacak. Ayrıca teknoloji, politika yapıcılar tarafından belirlenecek toplum için oluşturdukları riske göre kategorizasyona tabi tutulacak.

Sektörün içinden şirketler bazı düzenlemelerin gerekli olduğunu savunurken, yöneticiler aşırı ve zorlayıcı düzenlemeler konusunda seslerini yükseltiyor.

Altman Avrupalı liderlerle yaptığı görüşmelerden bir hafta önce ABD Kongresi’nde tarihi olarak nitelendirilen bir oturumda ifade verdi. OpenAI CEO’su ve sektördeki diğer liderler teknolojinin hükümet tarafından düzenlenmesi konusunda ABD’li yetkililere görüşlerini açıkladılar.

Telegram kanalımızı takip ederek haberlerimizden anında haberdar olabilirsiniz. Twitter hesabımız için de buraya tıklayabilirsiniz. Günün başka bir önemli haberini okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Sorumluluk Reddi: Coin-net.com’da ifade edilen görüşler herhangi bir yatırım tavsiyesi değildir. Yatırımcılar, Bitcoin, kripto para birimi veya dijital varlıklara herhangi bir yüksek riskli yatırım yapmadan önce gerekli özeni göstermelidir. Transferlerinizin ve alım satımlarınızın kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve uğrayabileceğiniz zararların sizin sorumluluğunuzda olduğunu lütfen unutmayın. Coin-net, herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını tavsiye etmez, Coin-net bir yatırım danışmanı değildir.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.