a
coinnet
coinnet
coinnet

Bu işin dilini çözdükten, riski kabul ettikten ve diğer finansal önceliklerinizi karşıladıktan sonra, kripto yatırımının bir sonraki adımı aslında satın almaktır. Binlerce farklı kripto para birimi var , ancak uzmanlar çoğuna sert bir geçiş yapmanız gerektiğini söylüyor. Kripto değerleri saate göre dalgalanıyor ve bu özellikle daha az bilinen madeni paralar için geçerli olabilir. Ethereum ve Bitcoin gibi daha da yerleşik kripto para birimleri , oynaklık paylarını deneyimliyor, ancak en azından zaman içinde değer artışı konusunda daha büyük bir rekora sahipler.

Ethereum veya başka bir altcoin satın alma süreci, Bitcoin satın alma süreciyle aynıdır, ancak şu anda piyasadaki en değerli ve en yaygın olarak tutulan kripto olduğu için Bitcoin’i örnek olarak kullanacağız. 

1- Kullanacağınız Borsayı Seçin

Bitcoin henüz bankanız veya yatırım şirketiniz aracılığıyla satın alınamaz – ancak bazı kuruluşlar gelecekte bu olasılık için çalışıyor. Şimdilik, ABD dolarınızı Bitcoin veya diğer dijital para birimleriyle değiştirmek için  bir kripto para birimi ticaret platformundan geçmeniz gerekecek.

Çevrimiçi kripto satın almak için kullanabileceğiniz yüzlerce kripto para borsası var, ancak daha popüler olanlardan birkaçı Binance , Gate.io ve Kucoin gibi borsaları kullanabilirsiniz. Bu borsalar, kripto para birimleri alıp satabileceğiniz çevrimiçi platformlardır. 

Birkaç faktöre dayalı olarak doğru platform için aramanızı daraltabilirsiniz:

  • Güvenlik,
  • Ücret,
  • Yatırım yapacağınız miktar gibi.

2- Hesabınıza (Cüzdanınıza) Para Yatırın

Seçtiğiniz borsaya bağlı olarak, hesabınızı oluştururken Sosyal Güvenlik numaranız, kimliğiniz ve gelir kaynağınız gibi bilgileri vermeniz gerekebilir. 

Çoğu borsada, döviz hesabınıza ABD doları transfer etmek için banka hesabınızı veya banka kartınızı bağlayabilirsiniz. Hesabınıza para yatırmak için kullandığınız yönteme bağlı olarak farklı ücretler olabilir – genellikle banka havaleleri kart seçeneklerinden daha ucuza mal olur. 

Unutmayın, hesabınıza para yatırmak aslında kripto satın almakla aynı şey değildir. Tıpkı geleneksel yatırımda olduğu gibi, hesabınızda yatırım yapılmamış parayı asla bırakmak istemezsiniz. Hesabınıza para yatırdıktan sonra yine de dolarlarınızı Bitcoin ile değiştirmeniz gerekecek. 

3- Sipariş Vermiş Gibi Almayı Bekle

 Bir ödeme yöntemi bağladıktan sonra, gerçekten Bitcoin siparişinizi verebilirsiniz. Bu işlem kullandığınız borsaya göre değişiklik gösterebilir. Binance gibi daha aktif ticaret için tasarlanmış bir borsa kullanıyorsanız, hem piyasa hem de limit emirleri verme seçeneğiniz olabilir. Piyasa emri, o anda mevcut piyasa fiyatı için kripto para birimini satın aldığınız anlamına gelir. Limit emri, kripto para birimi için ödemek istediğiniz bir fiyat belirleyeceğiniz anlamına gelir. Para birimi bu noktaya ulaştığında otomatik olarak satın alınacaktır.

Bitcoin ile, muhtemelen bir madeni paranın küçük bir payını satın alacaksınız – tek bir madeni para son aylarda yaklaşık 27.000 ila 60.000 ABD Doları arasında işlem gördü . Girdiğiniz miktar ne olursa olsun, borsaya toplam Bitcoin’in yüzdesi olarak yansıtılacaktır. (Örnek: Bitcoin’in Temmuz başındaki değeri olan yaklaşık 34.000 $’a 1.000 $ yatırım yaptıysanız, 0.029 Bitcoin’e sahip olduğunuzu gösterir).

4- Güvenli Depolama Uygulayın

Birçok borsa, yatırımınızı hesabınızda bırakmanıza izin verir; bu, çoğu yeni başlayanlar için en kolay olanıdır. Ancak dijital varlıklarınızı daha da güvenceye almak istiyorsanız, bunları bir kripto para cüzdanına aktarabilirsiniz.

Kullandığınız borsa bir cüzdan seçeneği sunabilir, böylece paralarınızı borsa hesabınızdan daha güvenli bir cüzdana kolayca aktarabilirsiniz. Ayrıca bir üçüncü taraf yazılımı kullanabilir veya çevrimdışı bir donanım cihazında soğuk depolamayı tercih edebilirsiniz. 

Telegram kanalımızı takip ederek haberlerimizden anında haberdar olabilirsiniz. Twitter hesabımız için de buraya tıklayabilirsiniz. Günün başka bir önemli haberini okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.