a
coinnet

Coinbase Listelenen İlk Kripto Türev Ürününü Piyasaya Sürecek

coinnet
coinnet

Türev vadeli işlem sözleşmesi, çeşitli üçüncü taraf perakende brokerleri ve takas firmaları aracılığıyla alım satım için erişilebilir olacaktır. Daha önce FairX olan Coinbase Derivatives Exchange, listelenen ilk kripto türev ürünü olan BIT`i piyasaya sürmeye hazır.

Coinbase Türevleri Borsasında BIT Vadeli İşlemleri

BIT, 27 Haziran’dan itibaren CFTC tarafından düzenlenen vadeli işlem borsasında işlem yapmak için perakende yatırımcılara sunulacak. Coinbase Türev Borsası Başkanı Boris Ilyevsky, her BIT vadeli işlem sözleşmesinin bir Bitcoin’in 1/100’ünü temsil edeceğini açıkladı.

Başlangıçta, türev ürün, perakende brokerler EdgeClear, Ironbeam, NinjaTrader, Optimus Futures, Stage 5 ve Tradovate dahil olacak. Çeşitli broker aracıları aracılığıyla alım satım için mevcut olacak. Perakende oyuncular ayrıca ABN AMRO, ADMIS, Advantage Futures, ED&F Man, Ironbeam ve Wedbush takas firmaları aracılığıyla da erişebilir.

Coinbase şu anda müşterilerine doğrudan teminatlı vadeli işlem sözleşmeleri sunmak için kendi vadeli işlem komisyonu trader lisansı için düzenleyici onay bekliyor. Coinbase Türev Borsası Başkanı Boris Ilyevsky, şunları söyledi:

“Her türden tüccarın görüşlerini ifade etmek veya temel kripto varlıklarını korumak için düzenlenmiş ABD kripto türev piyasalarına erişebilmesi için vadeli işlemlerin faydalarını daha geniş bir pazara getirmek her zamankinden daha önemli.”

Vadeli işlemler, kesintisiz, daha düşük avans yatırımı, kaldıraç ve uzun ve kısa hareket kolaylığı gibi çeşitli nedenlerle tüccarlar arasında popüler bir ürün haline geldi.

Ilyevsky, küçük boyutlu BIT Vadeli İşlemleri sözleşmesinin ayrıca geleneksel vadeli işlemlerden daha az ön sermaye gerektirecek. Özellikle perakende traderlar için tasarlandığını söyledi. Yönetici, BIT’in ABD tarafından düzenlenen kripto vadeli işlem piyasalarında perakende katılımının önemli ölçüde genişlemesi için gerçek bir fırsat yaratma potansiyeline sahip olduğunu da sözlerine ekledi.

Hareket, Coinbase’in kötüleşen makroekonomik koşullar nedeniyle işgücünün %18’ini işten çıkaracağını açıklamasından sadece haftalar sonra geldi.

Coinbase’in FairX Alımı

Coinbase, türev alanına ilk olarak, bu yılın başlarında ABD düzenleyicilerine kayıtlı olan ABD merkezli türev platformu FairX’i satın aldıktan sonra girdi. Daha sonra Coinbase Türev Borsası olarak yeniden adlandırıldı.

Kraken ve CME Group gibi ABD merkezli şirketler de bu hizmetleri sunarken, birçok platform yasal endişeler nedeniyle türevleri daha derinlemesine araştırmak konusunda isteksiz davrandı. Öte yandan, Binance ve OKEx, ABD dışındaki türev ürünlerinde aslan payını oluşturuyor.

Coinbase’in FairX anlaşması, FTX ABD’nin Ağustos 2021’de kripto türev borsası LedgerX’i satın almasını takip ediyor.

Telegram kanalımızı takip ederek haberlerimizden anında haberdar olabilirsiniz. Twitter hesabımız için de buraya tıklayabilirsiniz. Günün başka bir önemli haberini okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.