a

İngiltere Merkez Bankası: Ayı Sezonundan Kurtulanlar Piyasaya Hakim!

Yirmi yıl geriye gidip dot-com balonunu inceleyen birçok uzman, günümüzün kripto pazarında görülebilecek birkaç paralelliği karşılaştırdı.  İngiltere Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Jon Cunliffe, mevcut kripto para birimi çöküşüyle ​​yan yana koyan en son kişi oldu.

BOE Kripto Çöküşünü Ele Aldı

Cunliffe , kripto teknolojisi ve finansının önümüzdeki aylarda hayatta kalmaya devam etmesini beklediğini söyledi . Sürekli düşüşlerin ortasında, yönetici, kripto ve onun altında yatan teknolojinin finans sektöründe önemli uygulamalara ve potansiyele sahip olduğunu vurguladı.

Zürih’teki Point Zero Forumunda, Vali Yardımcısı şunları söyledi:

“Benim için benzetme, 5 trilyon dolarlık değerlerden silindiğinde dot-com patlaması. Birçok şirket gitti, ancak teknoloji gitmedi. 10 yıl sonra geri geldi ve hayatta kalanlar – Amazonlar ve eBay’ler – baskın oyuncular olduğu ortaya çıktı.

Önümüzdeki birkaç ay içinde kripto varlıklarına ne olursa olsun, alan teknolojisi ve finansmanının devam etmesini bekliyorum. Pazar yapısında büyük verimlilik ve değişiklik olasılığı var. ”

Ayrıca, mevcut krizden ortaya çıkan piyasa oyuncularının, Amazon ve eBay gibi mevcut devlerle rekabet ederek, potansiyel olarak geleceğin teknoloji şirketlerine dönüşebileceğini söyledi.

Stablecoin Düzenlemesine ve CBDC’ye Odaklanma

Kripto paranın sıcak çizgisi soğudukça, sonuç, yaygın işten çıkarmalar ve isyan çıkaran dolandırıcılar oldu. Stablecoin piyasası, kripto para birimleriyle birlikte büyük bir darbe aldı. Birinin düşüşü TerraUSD gibi birçok düzenleyicinin öfkesini çekti. Birincisi, İngiltere Merkez Bankası, UST’nin çöküşünden kısa bir süre sonra kararsız olduklarını söyleyerek stablecoinleri eleştirdi .

Bunun yerine, yıl sonuna kadar teslim edilmesi beklenen bir danışma belgesi olan perakende bir merkez bankası dijital para birimi geliştiriyor. BOE, “fiat için rampa açık veya kapalı” para ile tamamen bağımsız bir CBDC mi yoksa özel sabit paralarda kullanılacak “yeterince esnek bir şey” mi oluşturulacağını inceliyor.

Bununla birlikte, BOE için çekişme noktası, belirli yönlerden daha optimize edilecek özel stablecoinlere sahip olmak daha iyiyse, bu daha sonra bir şekilde bir merkez bankası defterine geri bağlanır veya merkez bankasının temeli sağlaması gerekir.

Bu sistem kripto teknolojisinin arkasındaki yapay zeka kodunu düzenlemek anlamına geleceğinden, “tamamen parçalanmış bir çözüm”ün sağlanması düzenleyiciler için büyük bir açmaz olacaktır. Cunliffe, bunun yakın gelecekte düzenleyici sistemin geçmesinin çok zor olacağına inanıyor.

Telegram kanalımızı takip ederek haberlerimizden anında haberdar olabilirsiniz. Twitter hesabımız için de buraya tıklayabilirsiniz. Günün başka bir önemli haberini okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.