a

 Kripto için Uyuşturucu Satan Adama Dokuz Yıl Hapis Cezası!

41 yaşındaki adam, 6,6 milyon dolar değerinde kripto varlıkları içeren uyuşturucu anlaşmalarını kabul ettikten sonra dokuz yıl hapis yatacak. Batı Yorkshire sakini Simon Barclay, karanlık ağda kripto para gelirleriyle milyonlarca sterlin değerinde uyuşturucu kaçakçılığından hüküm giydi.

Adam Kripto İçeren Uyuşturucu Anlaşmalarından Suçlu Olduğunu İtiraf Etti

41 yaşındaki Barclay, Salı günü Leeds Crown Court’ta A ve B Sınıfı uyuşturucu bulundurmak ve 2021 sonlarında yaklaşık 6,6 milyon $ değerinde kripto varlıklarında saklanan suç gelirleri de dahil olmak üzere çeşitli suçlardan suçlu bulundu.

Bir Batı Yorkshire Polisi raporuna göre , Barclay’in yasadışı faaliyetleri ilk olarak 2021’de İngiltere’nin ulusal karanlık ağ suç soruşturmaları bölümü olan Doğu Bölgesi Özel Operasyon Birimi tarafından fark edildi.

Aylarca süren soruşturmanın ardından, hükümlünün kimliği ortaya çıktı ve ERSOU, Yorkshire ve Humber Bölgesel Siber Suç Birimi ve Kirklees Polisi ile temasa geçti. Yorkshire siber suç birimi ve Kirklees Polisi, Barclay’in kendisine bağlı adreslerden yerel bir postaneye yaptığı rutin düşüşleri izleyerek daha fazla araştırma yapmaya başladı.

Kasım 2021’de uyuşturucu satıcısı, Kirklees Programı Hassas Görevlileri tarafından tutuklandı. Yakalanmasının ardından yetkililer, uyuşturucu ve kripto para birimlerini keşfetmek için kişisel bilgisayarları da dahil olmak üzere mülklerini aradı.

Dokuz Yıl Hapis

Vaka hakkında yorum yapan Kirklees Polis Programı Hassas Ekibinde görevli DI Simon Reddington şunları söyledi:

“Barclay’in karanlık ağı kullanması, uyuşturucu şebekesinin kapısını açmanın anahtarı olduğunu kanıtladı ve bu operasyon, polis ile ulusal ve bölgesel ortaklarımız arasındaki bilgi paylaşımının etkinliğini gerçekten gösteriyor.”

Simon Barclay, işlediği suçlardan dolayı dokuz yıl hapis cezasına çarptırıldı. Hükümlü ayrıca bu yıl içinde Suç Gelirleri duruşmasıyla karşı karşıya kalacak. Bu, kazancının uygun şekilde müsadere edilmesini ve hapis cezasından sonra bunlardan hiçbir zaman fayda görmemesini sağlayacaktır.

Uyuşturucu Anlaşmaları için Kripto

Barclay, uyuşturucu anlaşmaları için kripto para kullanan ilk kişi değil. Daha yakın tarihli bir raporda Almanya, dünyanın en büyük yasadışı karanlık web pazarı olan Hydra’nın sunucularını kapattıktan sonra 25 milyon dolarlık Bitcoin’e el koydu.

Telegram kanalımızı takip ederek haberlerimizden anında haberdar olabilirsiniz. Twitter hesabımız için de buraya tıklayabilirsiniz. Günün başka bir önemli haberini okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.