a

Vladimir Putin Küresel Emtia Rezervlerine Geçiş Öngörüyor

Rusya Devlet Başkanı Putin, dünyanın rezervlerini değer kaybeden dolar ve eurodan uzaklaştırmaya başlayacağını öngörüyor.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin kısa süre önce ABD ve diğer G7 ülkelerini küresel emtia piyasalarında aşırı enflasyona neden olmakla suçladı. Bu koşullar altında, dünyanın rezervlerini devlet borcundan “gerçek kaynaklara” dönüştürmeye başlayacağını ve emtia enflasyonu sarmalını derinleştireceğini tahmin ediyor.

Putin `den Tek Kutuplu Bir Dünyanın Sonu

Başkan, eleştirilerini 15 Haziran Çarşamba günü St. Petersburg Uluslararası Ekonomik Forumu Genel Kurulu’nda bir saatten fazla süren bir konuşma sırasında yayınladı. Konuşmasına “küresel ekonomik sistemin ilkelerinin darbe aldığını” iddia ederek başladı.

“İş itibarı, mülkiyetin dokunulmazlığı ve evrensel para birimlerine güven gibi temel iş kavramları ciddi şekilde zarar gördü” dedi.

Geçen Mart ayında, Rus bankaları, dünya çapında 11.000 kurum tarafından kullanılan dünyanın en büyük finansal mesajlaşma sistemi olan SWIFT’den ihraç edildi . Hareket, Rus finans kurumlarını gelişmiş Batı ekonomilerinden etkin bir şekilde izole etti. Bu, Rus petrol ve gaz ithalatına yönelik yasakların yanı sıra , Doğu süper gücünün Şubat ayında Ukrayna’yı işgal etmesinin cezası olarak tasarlanmıştı.

Putin, bu tür önlemlerin iki ucu keskin bir kılıç olduğunu kanıtlayarak yaptırımları uygulayanlara eşit derecede zarar verdiğini belirtti. Örneğin, hem Avrupa hem de Amerika Birleşik Devletleri son aylarda önemli ölçüde daha yüksek yaşam maliyetlerinden, özellikle de yakıt maliyetlerinden  muzdariptir .

Ancak ürün ve emtia piyasalarındaki enflasyon, yaptırımlardan çok daha fazlasıdır ve bu yıldan çok önce bir “hayat gerçeği” idi. 

Başkan, “Dünya, G7 ülkeleri tarafından kontrolsüz emisyon ve teminatsız borç birikimi de dahil olmak üzere yıllarca süren sorumsuz makroekonomik politikalar tarafından buna sürüklendi” dedi.

Para Basma Sorunları

Batılı ekonomiler, artan borçlarını gidermek için ekonomiye katlanarak artan oranda daha fazla para basmak zorunda kaldılar. Putin’in belirttiği gibi, ABD’nin para arzı yalnızca son iki yılda %38, Avrupa’nın ise %20 artmasıyla arttı. Bu yeni para hızla ulusal sınırları aşarak “küresel piyasaları yok etmeye” devam etti.

Putin, ABD’nin son zamanlarda net bir gıda ithalatçısı haline geldiğini vurgulayarak bu teoriyi destekliyor. 2019 sonunda 250 milyar dolardan şimdi her ay yaklaşık 350 milyar dolar değerinde mal ithal ediyor. Bu, ülkenin para arzındaki büyümeyle tam orantılı olarak %40’lık bir artış. “Gözümüzün önünde değer kaybeden dolar ve euro ile neden mal değişelim?” O sordu. 

Putin, rekor düzeyde yüksek enflasyon ve dolar ve avroyu çevreleyen kanıtlanabilir el koyma riskinin birleşiminin, bu para birimlerini rezervlerinde tutan ülkeler için bir tehdit oluşturduğunu söyledi. 

“Küresel rezervlerin dönüşümü başlayacak… Zayıflayan para birimlerinden gıda, enerji emtiaları ve diğer hammaddeler gibi gerçek kaynaklara dönüştürülecekler” dedi. 

Bitcoin’in anlamı nedir?

Mart ayında Rus yaptırımları uygulanırken, birçok Batılı politikacı, Kremlin’in kısıtlamaları aşmanın bir yolu olarak Bitcoin’i potansiyel kullanımına çözüm bulmak için çabaladı. 

İyi ya da kötü, birçok kişi Bitcoin’in Rus hükümetinin ihtiyaç duyduğu kesin çözüm olabileceğine inanıyor. Sansüre karşı dayanıklıdır, eşler arası değişime izin verir ve fiat para biriminin değerinin düşürülmesine karşı bağışıktır. 

Eski yatırımcı ve fon yöneticisi Bill Miller , Mart ayında Rus Rublesinin çöküşünün Bitcoin için yükseliş olduğunu belirtti. Bir hafta sonra, Credit Suisse’den bir yatırım stratejisti, emtialara Putin’e çok benzer bir uçuş öngördü ve Bitcoin’in bundan büyük olasılıkla fayda sağlayacağını söyledi. 

Putin şimdiye kadar Bitcoin madenciliğinin Rusya’ya sağlayabileceği faydaları fark etti. Devlet Duması’nın bir üyesi , ilçenin petrol ödemeleri için tazminat olarak Bitcoin’i kabul edebileceğini  bile önerdi.

Telegram kanalımızı takip ederek haberlerimizden anında haberdar olabilirsiniz. Twitter hesabımız için de buraya tıklayabilirsiniz. Günün başka bir önemli haberini okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.