a

Piyasa Bitcoin Fiyatının 30 Bin Doların Altına İnmesine Nasıl Tepki Veriyor?

Bitcoin ve kripto paralar uzun süredir yaşadığı kriz anlarının artık kabusa dönüştüğü bir noktada yer alıyor.

Bitcoin fiyatı kritik 30 bin doların da altına gerileyince yatırımcılar pozisyonlarını değiştirmeye başladılar. Kripto piyasalarını korkutan bir başka olay ise merkeziyetsiz en  büyük teminatsız stablecoin olan TerreUSD’nin düşüşü oldu.

Bitcoin Tersten Yeni Rekorlar Kırıyor

Kripto paraların fiyatları adeta çöktü. Bitcoin 30 bin doların altına gerilerken, özellikle LUNA Vakfında son beş günde 3 milyar dolarlık BTC satışı gerçekleşmesi varlığın gerilemesine yol açtı. Vakıf böylece, 10 Milyar dolarlık rezervin bakiyesini sadece 110.82 milyon dolar olarak bıraktı

İlk durumda, yatırımcıların Bitcoin’i riske açık bir varlık olarak görmeye başladığı görülüyor; bu nedenle çoğu yatırımcı, kâr pozisyonlarını korumak veya kayıpları en aza indirmek için Bitcoin’i satmış görünüyor. Kripto para araştırma şirketi CoinMetrics tarafından Nisan 2022 itibariyle elde edilen verilere göre, kral para ve borsa şu anda yaklaşık 0,58’lik bir korelasyon paylaştığı için mantıklı.

İlgili Haber: Bitcoin Fiyatı Sert Düştü!

Bitcoin Son Beş Günde Büyük Satış Yedi

BTC özellikle son beş günde 100 bin varlık satılması ile ciddi bir satış baskısı yedi. Bu da 3,17 milyar dolarlık satış anlamına geliyor. Hareket, dün, BTC sahiplerinin Bitcoin tarihinde sahip oldukları en fazla kaybı yaşadığı günü işaret ettiği için anlamlıydı. 1,94 milyar doların üzerinde değere sahip 61 binin üzerinde BTC ile ağdaki kayıplara dikkat çeken yatırımcıların çok fazla iyimser olmaları beklenmiyordu.

30 bin doların altına düşmesi ortalaması bu rakam olanları dahi ürkütmeye yetti. Çünkü uzun süre varlığın toparlanması piyasalarda beklenmiyor. Bu da piyasa oyuncularının büyük çoğunluğunda hayal kırıklığı ve olumsuz hava oluşturdu. Sonuç olarak, Bitcoin ile ilgili iyimserlik eksikliği, Şubat 2020’den bu yana sahip olduğu en düşük noktaya düştü.

Aslında, Bitcoin tutan balinalar bile, 100 bin dolardan fazla değere sahip işlemlerin 3.5 bin ile zirveye ulaştığı, BTC’nin 30 bin doları aştığı için bu yılın Ocak ayından bu yana en yüksek seviyeye ulaştığında faaliyet açısından en yüksek noktasına ulaştı.

Daha geniş pazar şu anda mutlak korku içinde otururken, onlardan bazı olumlu faaliyetler görmemiz biraz zaman alacak gibi görünüyor.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.