a
coinnet

Recep Tayyip Erdoğan Kripto Uzmanını Merkez Bankasına Atadı!

coinnet
coinnet

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kripto ve blockchain uzmanı Prof. Dr. Fatma Özkul’u Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın Para Politikası Kurulu’na atadı. Özkul kripto varlıklar ve blockchain teknolojisi konularında dersler veren bir akademisyendir. Resmi atama ile Türkiye’nin finans politikasında etkin bir rol üstlenmiştir.

RTE Fatma Kripto Uzmanı Özkul’u Merkez Bankası’na Atadı

Merkez Bankası’nın Para Politikası Kurulu üyeliği verilen Fatma Özkul’un atanması, Resmi Gazete’de duyuruldu. Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde öğretim üyesi olan Özkul, muhasebe ve denetim alanlarında geniş bir akademik birikime sahiptir. Ayrıca, BlockchainIST Center’ın danışma kurulu üyeliği görevini yürütmektedir.

Özkul’un akademik çalışmaları arasında “İşletmelerde Hile Riski Yönetimi” ve “Perakende İşletmelerde Muhasebe Uygulamaları” bulunmaktadır. Aynı zamanda, 2023 yılında “Kripto Varlık Muhasebesi” kitabıyla “yılın en iyi finans ve ekonomi kitabı” ödülüne layık görülmüştür.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mayıs ayındaki genel seçim zaferinin ardından ekonomi yönetimine yeni bir soluk getirmek amacıyla bir dizi değişiklik yapmıştır. Haziran ayında, eski Goldman Sachs Group Inc. bankacısı Hafize Gaye Erkan’ı Merkez Bankası Başkanı olarak atamıştır. Merkez Bankası politika faizlerini bu hafta 3.400 baz puan artırarak %42,5’e yükseltmiştir.

Türkiye kripto ticaretinin ülkede yüksek enflasyonla birlikte hız kazanmasıyla birlikte kripto düzenlemelerine odaklanmaktadır. Yeni düzenlemelerin lisanslama ve vergilendirme konularına odaklanması beklenmektedir. Hükümet, önümüzdeki yıl dijital varlıkları düzenlemek amacıyla bir yasa tasarısı sunmayı planlamaktadır.

Türkiye, kripto ticaretinde dünya genelinde dördüncü sırada yer almaktadır. Ayrıca, Mali Eylem Görev Gücü’nün (FATF) gri listeden çıkma çabalarını aktif bir şekilde sürdürmektedir.

Telegram kanalımızı takip ederek haberlerimizden anında haberdar olabilirsiniz. Twitter hesabımız için de buraya tıklayabilirsiniz. Günün başka bir önemli haberini okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Sorumluluk Reddi: Coin-net.com’da ifade edilen görüşler herhangi bir yatırım tavsiyesi değildir. Yatırımcılar, Bitcoin, kripto para birimi veya dijital varlıklara herhangi bir yüksek riskli yatırım yapmadan önce gerekli özeni göstermelidir. Transferlerinizin ve alım satımlarınızın kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve uğrayabileceğiniz zararların sizin sorumluluğunuzda olduğunu lütfen unutmayın. Coin-net, herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını tavsiye etmez, Coin-net bir yatırım danışmanı değildir.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.