a

SEC Kripto Sektörü İçin Yeni Bir Dönem Başlatıyor

coinnet
coinnet

Bir Bloomberg köşe yazarına göre ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından büyük kripto borsaları Binance ve Coinbase’e karşı alınan son önlem, kriptonun vahşi batı günlerinin sona erdiğini bir kez ve herkes için açıkça ortaya koydu.

Salı günü bir görüş yazısı kaleme alan Bloomberg köşe yazarı olan Jessica Karl, bu eylemlerin etkisini ve kripto piyasası için potansiyel sonuçlarını vurguladı. Ayrıca bunun ABD’de kripto için yeni bir dönem başlattığını savundu.

Karl’ın yazısında SEC’in Binance’e yönelik şikayetinin şüpheli davranışları, uyum eksikliğini ve Binance international ile ABD merkezli şubesi Binance.US arasındaki bulanık çizgileri ortaya çıkaran iç sohbetleri içerdiği belirtildi. Özellikle Karl’ın da belirttiği gibi şikayette 2018’de bir Binance uyum görevlisinden gelen ve şöyle diyen açıklayıcı bir iç not yer aldı:

“ABD’de lisanssız bir menkul kıymetler borsası işletiyoruz.”

Öte yandan Binance’ten bir gün sonra SEC tarafından dava edilen Coinbase en azından Karl’a göre genel olarak daha gayretli ve yasalara uyan bir borsa olarak görülüyor ve onu “kitaba uygun bir kripto borsası” olarak nitelendirirken ekliyor:

“Ev ödevlerini yapıyorlar. Bulaşıkları yıkıyorlar. Kendilerinden istenmeden yataklarını yapıyorlar.”

Ancak Binance biraz farklı ve Karl’a göre “Coinbase’in kaba saba kuzeni” ile karşılaştırılabilir:

“Ödevlerini son teslim tarihinden önceki dönemde yaparlar. Bulaşıkları yıkarlar ama muhtemelen birkaç noktayı atlamışlardır. Yataklarını topladılar, ama sadece anneleri istedikten sonra.”

Dolayısıyla asıl soru şu, SEC bu borsaları sadece kripto sektöründe oldukları için mi yoksa yasadışı faaliyetlerde bulundukları için mi hedef alıyor?

Kripto İçin Dönüm Noktası

Kripto topluluğundaki birçok kişi SEC’in eylemlerini bir cadı avının parçası olarak görse de Karl, baskının aynı zamanda bir dönüm noktasını temsil ettiğine dikkat çekti.

SEC’in katılımı daha önce finansın “vahşi batısı” olarak görülen bir sektörde düzenleme ve denetime doğru bir kaymaya işaret ediyor. Bu nedenle yazar kriptoda düzenlenmemiş faaliyet günlerinin en azından ABD’de sona erebileceğini öne sürdü.

Ayrıca SEC’in eylemlerinin kripto piyasasının geleceği üzerinde önemli bir etkiye sahip olacağını ve büyük olasılıkla daha düzenli bir ortamın ortaya çıkacağını belirtti.

Bloomberg köşe yazarı genel olarak SEC’in Binance ve Coinbase’e karşı eylemlerinin kripto endüstrisi için bir dönüm noktası olduğunu ve düzenleyicilerin gelişinin yeni bir artan inceleme ve düzenleme döneminin geldiği anlamına geldiğini savundu.

Telegram kanalımızı takip ederek haberlerimizden anında haberdar olabilirsiniz. Twitter hesabımız için de buraya tıklayabilirsiniz. Günün başka bir önemli haberini okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Sorumluluk Reddi: Coin-net.com’da ifade edilen görüşler herhangi bir yatırım tavsiyesi değildir. Yatırımcılar, Bitcoin, kripto para birimi veya dijital varlıklara herhangi bir yüksek riskli yatırım yapmadan önce gerekli özeni göstermelidir. Transferlerinizin ve alım satımlarınızın kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve uğrayabileceğiniz zararların sizin sorumluluğunuzda olduğunu lütfen unutmayın. Coin-net, herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını tavsiye etmez, Coin-net bir yatırım danışmanı değildir.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.