a

Siber Saldırılardan, En Çok Bu Ekosistem Nasibini Aldı

2022 yılı Solana için olumlu geçmedi. Kolektif piyasa düşüş baskısı ile karşı karşıya kalırken, Solana ekosistemi, toplamda bir milyar dolara yakın kayıplarla birkaç bilgisayar korsanının hedefi oldu.

Raporlara göre birden fazla Solana adresi, birkaç cüzdanın özel anahtarlarının ele geçirilmesi nedeniyle yaygın bir saldırıya maruz kaldı. Kullanıcılar, cüzdan fonlarının müdahaleleri olmadan kaldırıldığını ve SOL, SPL ve diğer tokenlerin sifonla çekildiğini iddia ediyor.

Saldırgan, cüzdanlardan yerel belirteçleri (SOL) ve SPL belirteçlerini (USDC) çalan bir toplu özel anahtar düzenledi. Hedeflenen cüzdanların çoğu 6 aydan fazla bir süredir etkin değil. İstismarın doğrudan nedeni hala bilinmemekle birlikte, yukarı akış bağımlılığı tedarik zinciri saldırısı olabileceği belirtildi.

Ayrıca, bu transferler için onayların iptal edilmesinin, tek geçerli seçeneğin fonları çevrimdışı bir soğuk donanım cüzdanına taşımak olduğu için, korumaya yardımcı olmayabileceği de belirtildi. Ancak bir donanım cüzdanı mevcut bir seçenek değilse, geçici olarak güvenilir bir merkezi borsaya geçmek başka bir çözümdür.

İlgili taraflar sorunu ele alırken, birkaç üye güncelleme için Phantom gibi cüzdan sağlayıcılarına ulaşıyor ve sorunun temel nedenini tanıyıp anlamıyorlardı.

Ek olarak, diğer üyeler, saldırının Magic Eden’in Solana tabanlı NFT pazarıyla bağlantılı olabileceğini düşünüyorlardı. Güvenlik açığının Solana blockchainiyle sınırlı olmayabileceğini de belirtmekte fayda var.

Şu anda, sosyal medyadaki ortak tartışma, birkaç destekçinin varlıkların donanım cüzdanlarına transferini teşvik etmeye devam etmesi nedeniyle, daha fazla hasara karşı koruma sağlamaya devam ediyor.

Telegram kanalımızı takip ederek haberlerimizden anında haberdar olabilirsiniz. Twitter hesabımız için de buraya tıklayabilirsiniz. Günün başka bir önemli haberini okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Sorumluluk reddi: Coin-net.com’da ifade edilen görüşler herhangi bir yatırım tavsiyesi değildir. Yatırımcılar, Bitcoin, kripto para birimi veya dijital varlıklara herhangi bir yüksek riskli yatırım yapmadan önce gerekli özeni göstermelidir. Transferlerinizin ve alım satımlarınızın kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve uğrayabileceğiniz zararların sizin sorumluluğunuzda olduğunu lütfen unutmayın. Coin-net, herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını tavsiye etmez, Coin-net bir yatırım danışmanı değildir.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.