a

Stablecoin Piyasa Değeri Küçülmeye Devam Ediyor!

coinnet
coinnet

Stablecoin toplam piyasa değeri art arda 14. ayda da küçülmeye devam ederek mayıs ayında 130 milyar dolar gibi mütevazı bir seviyede kaldı. Bu, eylül 2021’den bu yana görülmemiş derecede düşük bir nokta. Fakat sayıları azaldıkça kripto piyasası potansiyel bir rüzgarla karşı karşıya kalıyor.

JPMorgan ve Goldman Sachs gibi finans devleri, stablecoin piyasası istikrara kavuşana dek kripto para fiyatlarında sürekli bir toparlanmanın gerçekleşmeyebileceğine dair endişelerini dile getirdi. Bu daralma kripto piyasası için bir tür ‘niceliksel sıkılaştırma’ olarak görülüyor ve azalan likidite ve kaldıraç oranına işaret ediyor.

İşlem Hacmi Düşüyor

Bu istikrarlı düşüşe eşlik eden endişe verici bir işaret de, bu ay %40,6 oranında düşerek aralık 2022’den bu yana en düşük seviye olan 460 milyar dolara ulaşan stablecoinlerle yapılan işlem hacmindeki düşüş. Bu düşüş önemli kripto varlıklarının menzile bağlı faaliyetlerle boğuştuğu ve kritik destek ve direnç seviyelerini kıramadığı bir dönemde gerçekleşti.

Yaygın düşüşün ortasında trueUSD (TUSD) stablecoin beklenmedik bir işaret olarak ortaya çıktı ve işlem hacminde 29 milyar $’a artış kaydetti.

USD coin (USDC) ve Binance USD (BUSD) gibi rakiplerini geride bırakan TUSD ilk kez merkezi borsalarda en çok işlem gören ikinci stablecoin oldu. Bu yeniden canlanma dünyanın en büyük kripto borsası olan Binance’in işlem ücretlerinden feragat ederek TUSD kullanımını aktif olarak teşvik etmesine bağlanabilir.

Tether vs. USDC

İki ana stablecoin olan Tether (USDT) ve USDC arasındaki dinamikler, daha geniş kripto ortamının karmaşıklıklarının temelini oluşturuyor. İşlem hacimleriyle ilgili endişelere rağmen, stablecoin dünyasının lider oyuncusu olan USDT piyasa değerini istikrarlı bir şekilde arttırdı.

25 mayıs itibariyle Tether ‘in piyasa değeri 83 milyar $’a ulaşarak tarihi zirvesine yaklaştı. Bu rakam eylül 2021’de sahip olduğu 65 milyar $’dan oldukça büyük bir artışa işaret ediyor.

Bunun yanı sıra durgun işlem hacmi göz önünde bulundurulduğunda bu büyüme bazı belirsizlikleri beraberinde getiriyor. Stablecoinlerin birincil işlevi işlemsel olduğu için rahatsız edici bir gözlem. Diğer taraftan Circle ve Coinbase’in stablecoin buluşu USDC daha çalkantılı bir yolculuk yaşadı.

USDC nisan 2022’de 55 milyar dolarlık en yüksek piyasa değerine sahipti. Fakat o zamandan bu yana önemli bir düşüş yaşadı ve şu anda mayıs 2023 itibariyle 24 milyar dolar değerinde.

Yıl içerisinde %50’nin üzerinde bir düşüşe denk gelen bu azalma Terra ekosisteminin milyarlarca dolarlık çöküşünün ortasında gerçekleşti. USDC’nin düşüşüne katkıda bulunan makul bir faktör, Circle’ın geçtiğimiz yıl karşılaştığı artan düzenleyici inceleme olabilir.

Circle’ın tam rezervli bir ulusal dijital para bankasına dönüşme taahhüdü, düzenleyici gözetimi yoğunlaştırdı. Bu gelişme bazı kullanıcıların Tether gibi daha az düzenlenen stablecoinlere yönelmesine neden olmuş olabilir. Dolayısıyla bu da potansiyel olarak sürekli hakimiyetini açıklayabilir.

Önümüzdeki Süreç

Stablecoin evreninin daralması kripto toparlanmasının iyimserlerin önerdiğinden daha az sürdürülebilir olabileceğini gösteriyor.

Yılın başlarındaki etkileyici kazanımlara rağmen Bitcoin ve Ethereum artan düzenleyici inceleme ve piyasa belirsizliğinden etkilenerek zirvelerinden önemli bir düşüş yaşadı. Bu fiyat dalgalanmaları, kriptolar ve stablecoin ler arasındaki doğal karşılıklı bağımlılığı örneklemektedir.

Dahası ABD borç tavanı çıkmazında ilerlerken başlıca stablecoinlerin çoğunlukla hazine menkul kıymetlerinden oluşan rezervleri, ABD’nin teknik bir temerrüde düşmesi gibi olumsuz bir senaryoda sabitlerini korumakta önemli zorluklarla karşılaşabilir.

Sonuç olarak ticareti ve merkezi olmayan finansmanı (DeFi) kolaylaştırmadaki kritik rolleri göz önünde bulundurulduğunda stablecoin lerin karşılaştığı herhangi bir sorun tüm kripto ekosisteminde yankılanabilir.

Telegram kanalımızı takip ederek haberlerimizden anında haberdar olabilirsiniz. Twitter hesabımız için de buraya tıklayabilirsiniz. Günün başka bir önemli haberini okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Sorumluluk Reddi: Coin-net.com’da ifade edilen görüşler herhangi bir yatırım tavsiyesi değildir. Yatırımcılar, Bitcoin, kripto para birimi veya dijital varlıklara herhangi bir yüksek riskli yatırım yapmadan önce gerekli özeni göstermelidir. Transferlerinizin ve alım satımlarınızın kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve uğrayabileceğiniz zararların sizin sorumluluğunuzda olduğunu lütfen unutmayın. Coin-net, herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını tavsiye etmez, Coin-net bir yatırım danışmanı değildir.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.