a
coinnet

Sürgündeki İş İnsanına Kripto Bağlantılı Milyar Dolarlık Suçlama

coinnet
coinnet

ABD makamları, New York merkezli bir Çinli emlak kralı milyar dolarlık bir dolandırıcılığı düzenlemekle suçladı. Guo Wengui ve iş ortaklarından biri olan Kin Ming Je, elektronik dolandırıcılık, menkul kıymetler dolandırıcılığı, banka dolandırıcılığı ve kara para aklamayla suçlanıyor.

Guo, Çin hükümetini eleştiriyor ve eski Beyaz Saray baş stratejisti Stephen Bannon’un bir ortağı. Bay Guo’nun Manhattan’daki çatı katındaki dairesinde, tutuklandıktan saatler sonra yangın çıktı.

Şehrin itfaiye teşkilatından bir sözcü, yangının söndürüldüğünü, herhangi bir yaralanma bildirilmediğini ve nedeninin hala araştırılmakta olduğunu söyledi.

Guo daha önce çevrimiçi bir gönderide, kelepçeli olduğunu ve bir saatten fazla sorguya çekildiğini söyledi. Guo, Miles Guo, Miles Kwok ve “Brother Seven” dahil olmak üzere birkaç takma ad kullanıyor. Çarşamba günü açılan iddianamede Ho Wan Kwok olarak adı geçiyordu.

İddianamede Guo ve Bay Je’nin, medya işletmelerini ve özel bir üyelik kulübünü finanse ettiklerini düşünen binlerce çevrimiçi takipçiden 1 milyar dolar (830 milyon £) topladıkları iddia ediliyor.

Ayrıca yatırımcılardan milyonlarca çalmak için Himalaya Coin adlı bir kripto para birimi kullandıkları iddia ediliyor. Guo’nun Çin Komünist Partisi’ne muhalefeti ve yüksek profilli, sağcı ABD’li politikacılar ve aktivistlerle olan bağlantıları, ona çoğu Batı ülkelerinde yaşayan Çinliler olmak üzere yüzbinlerce çevrimiçi takipçi kazandırdı.

Savcılar, girişimleri için para toplamak için üretken çevrimiçi varlığından yararlandığını söylüyor. Ancak fonların işletmelere yatırılmak yerine Guo ve Je’ye bağlı kişisel hesaplara aktarıldığı iddia edildi.

Diğer şeylerin yanı sıra, para New Jersey’de 4.345 metrekarelik bir malikaneye, Lamborghini, Bugatti ve Ferrari spor arabalarına ve yaklaşık 1 milyon dolar değerinde Çin ve İran halılarına harcandı.

Savcılar, yüksek riskli bir koruma fonuna 100 milyon dolar yatırıldığını ve diğer paranın 140.000 dolarlık bir piyano, 62.000 dolarlık bir televizyon ve 53.000 dolarlık bir şömine kütüğü tutacağı da dahil olmak üzere lüks mallara harcandığını söylüyor.

ABD Guo’nun Varlıklarına El Koydu

Geçen yılın Eylül ayından itibaren ABD hükümeti, 21 farklı banka hesabından elde edilen gelirin yaklaşık 634 milyon dolarına el koydu. İddianamede, Guo’nun iki kar amacı gütmeyen kuruluş kurarak Çin Komünist Partisi’nin muhalifleri arasında taraftar oluşturduğu iddia ediliyor.

Telegram kanalımızı takip ederek haberlerimizden anında haberdar olabilirsiniz. Twitter hesabımız için de buraya tıklayabilirsiniz. Günün başka bir önemli haberini okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.