a

Varlık Yönetimi Firması Ethereum İçin 11.800 $ Tahmininde Bulundu

coinnet
coinnet

Yakın tarihli bir raporda yatırım yönetimi firması olan VanEck Research sert çatallanmanın ardından Ethereum ‘un (ETH) gelecekteki geliri ve değerlemesi için tahminlerini yeniden gözden geçirdi. Titiz bir değerleme modeli kullanan firma, Ethereum fiyatının 2030 yılına kadar 11.800 $’a yükseleceğini ve mevcut 2,6 milyar $’dan yıllık 51 milyar $ gelir elde edileceğini öngörüyor.

Çinli blockchain muhabiri olan Colin Wu bugün attığı bir tweette kamuoyunun dikkatini bu iddialı projeksiyona çekti.

VanEck’in analizi Ethereum için işlem ücretleri, Madenciden Çıkarılabilir Değer (MEV) ve Hizmet Olarak Güvenlik gibi çeşitli faktörleri dikkate alan şeffaf bir değerleme metodolojisi sunuyor. 11.800 dolarlık fiyat tahmini Ethereum ‘un 2030 yılında tüm akıllı sözleşme protokollerinin pazar payının %70’ine kadarını ele geçirmesine bağlıdır.

Bununla birlikte öngörülen 11.800 $’lık bu fiyat ETH ‘nin son betasından elde edilen %12’lik bir sermaye maliyeti göz önünde bulundurulduğunda şu anda 5,3 bin $’a indirgenmiştir. VanEck’e göre kullanıcılara stake edilmiş ETH ‘yi geri çekme fırsatı veren son Ethereum Shanghai hard fork’u ETH ‘nin potansiyel olarak ABD Hazine Bonoları ile rekabet etmesine olanak tanıyor.

Ethereum ‘un doğasını güvenli internet ticaretinin gerçekleştiği dijital bir alışveriş merkezi olarak kavramak çok önemlidir. ETH akıllı sözleşme kodu üzerine inşa edilmiş işletmeler için bir platformdur ve kullanıcıların güvene dayanmadan ticaret yapmalarına olanak tanır. Doğrulayıcılar ağın güvenliğini ve ekonomik olayların defterini tutar. Ethereum aynı zamanda platform içinde iş yapmak ve değer alışverişinde bulunmak için kullanıcılardan ücret almaktadır.

Ethereum Gelirlerinin Muhasebeleştirilmesi ve Değer Tahakkuku

VanEck taban ve bahşiş ücretleri de dahil olmak üzere işlem ücretlerini Ethereum için gelir kalemleri olarak kabul etmektedir. Ayrıca MEV’in bir kısmı doğrulayıcılar aracılığıyla ETH stake edenlere tahakkuk ettiği için Madenci Çıkarılabilir Değeri (MEV) ETH için bir gelir kalemi olarak kabul edilir.

Firma ayrıca “Hizmet Olarak Güvenlik” (SaaS) adlı yeni bir gelir kalemi sunarak Ethereum ‘un insan sermayesini en üst düzeye çıkarmak isteyen devlet aktörleri için değer deposu varlığı olma potansiyelini vurguluyor.

VanEck’in tahminleri Ethereum ‘un bir akıllı sözleşme platformu olarak piyasayı ele geçirmesine dayanıyor. Firma üç ana iş kategorisi tanımlamaktadır. Bunlar Finans, Bankacılık ve Ödemeler (FBP), Metaverse, Sosyal ve Oyun (MSG) ve Altyapı (I) şeklindedir.

VanEck her kategorideki ekonomik faaliyetin belirli bir yüzdesinin zincir üzerinde hareket edeceğini varsayalım. Bu Ethereum ‘un blok zinciri dağıtımından elde edilen ticari ekonomik faaliyeti alma oranını tahmin ediyor. Bu oran son pazara bağlı olarak değişmekte olup, Ethereum ‘un payı farklı iş kategorilerinde %3 ila %10 arasında değişmektedir.

Özellikle mevcut fiyatı 1.866 $ olan ETH ‘nin 2030 yılına kadar 11.800 $ hedefine ulaşması için 7 yıl içerisinde %532 oranında artması gerekecektir. Bu hedef aynı zamanda Ethereum ‘un Kasım 2021’de ulaştığı tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 4.891 $’dan %141 daha yüksektir.

Telegram kanalımızı takip ederek haberlerimizden anında haberdar olabilirsiniz. Twitter hesabımız için de buraya tıklayabilirsiniz. Günün başka bir önemli haberini okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Sorumluluk Reddi: Coin-net.com’da ifade edilen görüşler herhangi bir yatırım tavsiyesi değildir. Yatırımcılar, Bitcoin, kripto para birimi veya dijital varlıklara herhangi bir yüksek riskli yatırım yapmadan önce gerekli özeni göstermelidir. Transferlerinizin ve alım satımlarınızın kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve uğrayabileceğiniz zararların sizin sorumluluğunuzda olduğunu lütfen unutmayın. Coin-net, herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını tavsiye etmez, Coin-net bir yatırım danışmanı değildir.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.