a

Kullanıcıların yatırımlarını kaybetmelerine neden olan son iflas başvurularından aylar önce  kripto para borç platformu Voyager Digital’deki içeriden öğrenenlerin trade işlemiyle ilgili yeni ayrıntılar ortaya çıktı.

3 Ağustos’ta  yapılan bir açıklamaya göre, özellikle bahsi geçen şirketin CEO’su Stephen Ehrlich’in, geçen yılın başlarında fiyat neredeyse zirveye ulaştığında farklı işlemlerde Voyager hissesini boşaltarak 30 milyon dolardan fazla kazandığı bildirildi.

Dosyalar, Ehrlich ve Delaware LLC’lerinin 9 Şubat 2021 ile 31 Mart 2021 arasında yaklaşık 1,9 milyon hisse sattığını gösteriyor. Satış, toplam 31 milyon dolarlık 11 ayrı işleme bölündü. Özellikle, Menkul Kıymetler Borsası Komisyonu (SEC) belgeleri, en büyük üç işlemin yaklaşık 19 milyon dolar değerinde 1,4 milyon hisse gerektirdiğini gösteriyor. 

Satıştan sonra, Voyager hisseleri Ehrlich’in 5 Nisan 2021’deki son satışından sadece bir hafta sonra 29.86 dolarla zirveye ulaştı. İlginç bir şekilde, üç hafta sonra Voyager hissesi rekor seviyeden %41 oranında değer kaybetti. 

Ayrıca, 31 Aralık 2021’de Voyager, Ehrlich ve başka bir yönetici için otomatik menkul kıymetler elden çıkarma planlarını benimsediğini duyurdu. Ancak, plan daha sonra herhangi bir işlem tamamlanmadan 20 Ocak 2022’de iptal edildi. Yeni açıklamada, şirketin kripto para piyasasındaki çöküşün etkilerine atıfta bulunarak iflas başvurusunda bulunmasından sadece birkaç hafta sonra ortaya çıktı. 

Kripto Para Piyasasında İflaslar Arttı

Voyager iflas etmeden önce, riskten korunma fonu Three Arrows Capital’in, şirketin müşteri varlıklarını kullanarak verdiği 650 milyon dolarlık bir krediyi geri vermediği ortaya çıkmıştı. Özellikle, Three Arrows iflas koruması için başvuruda bulundu. Voyager’ın müşterilere fonlarının erişilebilir olacağına dair güvence verdiğini belirtmekte fayda var. Ancak şirket, müşteri para çekme işlemlerini dondurma yoluna başvurdu. Ardından şu açıklama yapıldı:

“Bu son derece zor bir karardı, ancak mevcut piyasa koşulları göz önüne alındığında doğru karar olduğuna inanıyoruz.”

Voyager ve Three Arrows Capital’in yanı sıra, kripto kredi platformu Celsius da likidite ile ilgili zorlukları açıkladıktan sonra iflas başvurusunda bulundu. Sonuç olarak Celsius, normal operasyonlara devam edeceğine dair güvence vermesine rağmen müşteri para çekim işlemini de dondurdu. 

Telegram kanalımızı takip ederek haberlerimizden anında haberdar olabilirsiniz. Twitter hesabımız için de buraya tıklayabilirsiniz. Günün başka bir önemli haberini okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.