a

XRP Sahipleri, Apple’a Dava Açtı!

Bir kimlik avı uygulaması sebebiyle fonlarını kaybeden XRP sahipleri, ihmali gerekçe göstererek Apple’a dava açtı.

Bir kimlik avı uygulaması sebebiyle fonlarını kaybeden XRP sahipleri, ihmali gerekçe göstererek Apple’a dava açtı.

Maryland’deki federal mahkemeye sunulan bir dosyada davacı, Apple’ın bilgisayar korsanlarının varlıklarını çalmasına izin verdiğini iddia ediyor. Aynı şekilde, birçok kripto para yatırımcısı “Toast Plus” adlı bir Apple uygulamasını indirdikten sonra ağır kayıplarla karşı karşıya kaldığını söylüyor. XRP kaybı yaşayan Hadona Diep isimli vatandaş, ihmal gerekçesiyle Apple Inc’e dava açmak üzere mahkemeye gitti. Diep, Apple’ın App Store’da kripto cüzdanı kılığına girmiş bu tür “kimlik avı” uygulamalarına izin verdiğini ve birkaç Apple kullanıcısını kripto hesaplarına bir suç portalı indirip yüklemeye teşvik ettiğini iddia etti. Davacı, Apple’ın çevrimiçi mağazası tarafından dağıtılan yazılımı incelemediği için “doğrudan ve/veya dolaylı olarak” sorumlu olduğunu belirtti. Şirket, App Store üzerinde kontrole sahipken, aynı zamanda satıcıların uygulamalarını listelemelerine ve yakın zamana kadar her satıştan %30 komisyon almaya devam ediyor. Davacı Diep, konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı:

“Tekelci App Store, Apple’ın App Store’dan indirilen uygulamalardan elde edilen tüm gelir üzerinden yüzde 30’luk bir pay alarak Apple’a yılda on milyarlarca dolar gelir sağlıyor. Bu arada, Toast Plus gerçek bir uygulama değil, bunun yerine “dolandırıcılık komisyonu için bir araç.”

Diep, 2018’de 474 XRP’yi bir sonraki ay kapatılan bir kripto cüzdanına aktardı. Daha sonra, Mart 2021’de özel anahtarlarını Toast Plus’a bağladı, ancak paraları bir yatırım olarak elinde tuttuğu için tekrar transfer yapmadı. Ancak Ağustos ayında Diep cüzdanını kontrol ettiğinde, yalnızca XRP kaybı yaşamadığını, aynı zamanda hesabının 3 Mart 2021’de “silindiğini” gördü. Davaya göre kayıplar 5.000 doları aştı. Benzer davacılar, Toast Plus, Apple ve kolluk kuvvetlerine ulaşmasına rağmen kimsenin sorumluluk almadığını belirtti.

Davacı, Apple’ın kendisine ve diğer mağdurlara tazminat ödemesini istiyor.

Takipte Kalın!

Son dakika haberlerini anında öğrenmek için bizi Twitter ve Instagram’dan takip edebilirsiniz. Twitter hesabımıza ulaşmak için lütfen linke tıklayın.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.