a
NFT

zkSync, Ethereum Dencun Yükseltmesinden Sonra Düşük Ücret Görüyor

coinnet
coinnet

Mart ortasında beklenen Ethereum’da yaklaşan Duncan yükseltmesi, “proto-danksharding” olarak bilinen şeyi tanıtacak. Bu yükseltme, ZkSync, Optimism, Arbitrum ve diğerlerini öne çıkardı. 

Layer 2 çözümlerini geliştirme potansiyeli için Ethereum meraklılarının dikkatini çekiyor. Duncan’ı gelecekleri için çok önemli bir gelişme olarak işaretliyor.

Ethereum Dencun Yükselmesi

Proto-danksharing (veya EIP-4844), blok işlem sürelerini etkilemeden Ethereum işlemlerine daha fazla verinin dahil edilmesini sağlıyor. Zincir dışı ‘veri bloblarını’ dahil etmeyi amaçlamaktadır. Bu, ağdaki Layer 2’lerin ölçeklenebilirliği için anahtar olarak lanse ediliyor. Aynı zaman artan veri kapasitesini kullanma yeteneği sunuyor.

Sonuç olarak, Ethereum Layer 2’lerde işlem maliyetlerinde büyük bir düşüş bekleniyor. ZkSync’in temel katkıda bulunan Matter Labs mühendislik başkanı Anthony Rose, The Block’a verdiği demeçte, “kullanıcıların EIP-4844 yükseltmesinde fark edeceği ezici fark, işlem ücretlerinin önemli ölçüde düşeceğidir” açıklamasını yaptı.

zkSYnc, Dencun Yükseltmesiyle Öne Çıkıyor 

Ethereum ana ağının üzerinde bir Layer 2 ağı olarak işlev gören zkSync, yüzlerce ile binlerce işlemi toplu olarak toplar. Bunlar daha sonra ana ağda doğrulanır. Ancak, bu doğrulama kullanıcılara aktarılan ücretlere neden olur.

zkSync’teki işlem ücretleri ortalama 0,20 dolar civarındadır. EIP-4844’ün etkileyeceği bileşen işlem başına kabaca 0,08-0,10 ABD dolarıdır. Ekip, veriyle ilgili bu bileşenin Duncan’dan sonra potansiyel olarak yaklaşık on kat azalabileceğini ve bu da ortalama ücreti (işlem başına) 0,10 doların altına düşürebileceğini tahmin ediyor.

Matter Labs, geçen yıl EIP-4844 doğrultusunda zkSync’e kod geliştirmeleri uyguladı. Performansı hedefledi ve toplu işlemleri ve doğrulama yeteneğini geliştirdi.

Rose, “EIP-4844’e özgü değişikliklerle birlikte zkSync’in performansı üzerinde büyük bir etkiye sahip olacak protokolde bir dizi iyileştirme üzerinde çalışıyoruz” dedi.

Boojum’un Piyasa Sürülmesi

Ağın kendi grupları içinde ana ağda çok daha fazla veriyi sıkıştırmasını ve yayınlamasını sağlamak için tasarlanmış STARK- tabanlı bir kanıt sistemi olan Boojum’un piyasaya sürüldü.

Boojum, Layer 2 grubu başına Ethereum’a zkSync toplam veri miktarında etkili oldu. Şimdi Duncan’ın getireceği maliyet verimliliği onu daha uygun maliyetli hale getirecekti. Gruplar daha büyük olacak ve işlemler daha ucuz gerçekleşecek.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.