a

Kripto Paralar ve Blockchain teknolojisi adının geçtiği yerde ”  Charlie Lee ” isminden söz etmeden olmaz. Litecoin yaratıcısı olarak bilinen Charlie Lee başarısının tek sebebini küçük yaşlarda Bilgisayara karşı olan ilgisinden kaynaklandığını belirtiyor. Babası 1960 yıllarında Afrika’ya yerleşen ilk Asyalılar arasında yer alıyor. Aynı zamanda babasının MIT mezunu olduğu biliniyor.

Blockchain ve Kripto Para Dünyasına atılmadan önce Charlie Lee, neredeyse hayatının önceki dönemlerini ileri gelen teknoloji şirketlerinde yer alarak geçirdi. Çalıştığı teknoloji şirketlerinin arasında ” Guldewire, Google ve Microsoft ” gibi Teknoloji Devi isimler yer alıyor. Hayatını yeni baştan yaratacak ve Litecoin’in temellerini atmasını sağlayacak dönemde ise Google çalışanı olarak yaşamını sürdürüyordu.

Charlie Lee, Google’a ilk olarak 2007 yılında başladı. Burada ” Yazılım Mühendisi ” bölümünde çalışıyor ve Google için çeşitli algoritmalar üretiyordu. Yalnızca bununla kalmayıp Google’ın bir çok projesinde isminin yer aldığını görebiliriz. Google’da ki çalışma sürecinin altıncı yıllarında YouTube Mobile, Games, Chrome gibi önemli projelerde yer aldı. Bu projeleri başarılı bir şekilde tamamlamasıyla birlikte Chrome OS için kod üretirken Bitcoin ile tanıştığını belirtti. Bu tanışıklık çok uzun sürmedi ve bu devasa Dünyanın içerisine kendisi giriş yaptı. Bir yandan Projenin gelişmesi için çalışmalar yürütürken bir diğer yandan da Kripto Paralar hakkında araştırmalar yapmaya başladı. Charlie Lee, 2013 yılında yani Litecoin piyasaya sürüldükten iki yıl sonra Google ile tüm bağlarını kopardı ve ayrıldı.

Charlie Lee, Kripto Para Dünyasına giriş yapmadan önce İnternet ortamında karşılaştığı bir makale yazısına denk geldiğini belirtti. Burada okumuş olduğu içerikten oldukça etkilendiğini ifade etti. Bu dönemlerde amatör olarak Altın alım-satım işiyle ilgileniyordu. Bitcoin’in bu devasa dünyasına kendisini kaptırmış olduğunu söylemekten hiç bir zaman çekinmedi. Topluluğa dahil olmasının tek nedeninin okumuş olduğu Makale yazısından kaynaklandığını vurguladı. Lee, Bilgisayar ile içli dışlı olmasına rağmen ekonomik ve finans alanlara her zaman daha fazla ilgili olduğunu ifade etti.

Fairbix

Charlie Lee, 2011 yılının Eylül aylarında Fairbix isimli platformun temelini attı. Bu Lee’nin oluşturmuş olduğu ilk Kripto Para Projesi olarak yer aldı. Fairbix aslında yine aynı yılda oluşturulan yani 2011’de kurulan bir diğer Altcoin ” Tenebrix “in bir kopyasıydı. Fairbix, bünyesinde barındırdığı bir çeşit eksikliklerden ötürü piyasa üzerinde tutunmayı başaramadı.

Litecoin

Kripto Para geliştirme ve kurma denemelerinde ilk seferde başarılı olamayan Charlie hiç bir şekilde vazgeçmedi. Fairbix’te yaşamış olduğu başarısızlıkları kendisine tecrübe edinmeyi seçti ve yeni bir Coin geliştirme kararı aldı. Litecoin temelleri bu süreçte atılmaya başladı. Litecoin ilk başlarda Bitcoin kodundan kaynaklı bir kaç düzeltmenin ve değiştirmenin sonucu olarak ortaya çıktı. Bu değişimlerin esas amacı Litecoin’in daha güvenilir ve adil olmasını sağlamaktı. Algoritmalar ve blok işlem hızı gibi alanlarda çeşitli değişiklikler yaparak Litecoin’i başarılı bir şekilde inşa etmeyi başardı. Charlie Lee, her zaman bahsettiği gibi ” Şeffaf ve Adil ” bir insan olmayı hedefledi. Litecoin’i Bitcoin’e rakip olmadan çıkarttığını ve böyle bir rekabet içerisinde asla bulunmayacağını belirtiyor. Tamamen Bitcoin’i tamamlayıcı bir Altcoin olarak devam edeceğini ifade ediyor.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.