a

Çin dijital yuan’ı yaygınlaştırıyor

Bugün kripto piyasalarında yükseliş trendi hakimdi. Bitcoin 56.000$ seviyelerini ethereum ise 1.970$ seviyelerini gördü.

Piyasalarda bu gelişmeler yaşanırken Çin 12 Şubat’ta başlayan 2 hafta sürecek olan yeni yıl tatiline girmişti. Çin kripto piyasaları için önemli bir ülke. Hem kripto yatırımcıları yüksek sayıda hem de Çin merkez bankası kripto paralar üzerine ciddi çalışmalar yapıyor.

Çin merkez bankası Ekim ayından beri ülkenin belli şehirlerinde dijital yuan denemeleri yapıyor.Çin yeni yıl tatilinde de Pekin’de dijital yuan denemesi yapacak. 10 milyon yuan tutarında dijital para her  biri 200 yuan değerinde olacak şekilde çekilişle tüketicilere dağıtılacak.Dağıtılan bu paralarla tüketiciler belirli mağaza ve restoranların dijital cüzdanları aracılığıyla kullanabilecekler.

dijital yuan logo ile ilgili görsel sonucu

Pekin dijital yuan’ın Çin’de test edildiği 3.şehir olacak.

Çin dijital yuanla ilgili geliştirme çalışmalarına tüm hızla devam ediyor. İleriki zamanlarda banka hesabı hatta internet bağlantısı olmadan sadece mobil telefonların birbirine yaklaştırılması yoluyla dijital yuan transferi yapılabilecek.

Çin merkez bankasından bir yetkili verdiği demeçte, kısa vade içerisinde dijital paranın tamamıyla banknot ve madeni paranın yerini alamayacağını ancak alternatif ödeme sistemi olarak kullanılabileceğini ,dijital yuan kullanımının hükümet tarafından herhangi bir zorlama yoluyla değil tüketicilerin bir tercihi olabileceğini belirtti.

Dünya geneline baktığımız zaman ise 65 Ülkenin katılımıyla  yapılan bir ankete göre, katılan ülkelerin %86’sı kendi para birimleri üzerinden dijital para çalışmaları yürütüyor.

Ülkelerin dijital paralar üzerine çalışırken karşılaştıkları en büyük problem  ise geleneksel para birimlerinin dijital paralarla bir arada var olup olamayacağı veya başka bir deyişle dijital paraların kullanımının banknot ve madeni paraları tamamen ortadan kaldırıp kaldırmayacağı.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.