a

Çin’in Sichuan Bölgesinde 26 Kripto Para Madencisi Durduruluyor

Sichuan Enerji Bürosu ve Kalkınma ve Reform Komisyonu 18 Haziran’da ortaklaşa hazırladıkları bildiriyi yayınladı. Yayınlanan belgede devlete ait enerji santralleri ve distribütörlerden hidroelektrik tedarik eden 26 kripto para madenciliğinin kapatılması emrediliyor. 26 kripto para madencisinin neden belirlendiğine dair net bir bilgi bulunmuyor.

Geçtiğimiz ay Çin Devlet Konseyi toplantısında gündeme getirilen Bitcoin madenciliğine ilişkin ilk hamde Sichuan’dan geldi. Sichuan yerel hükümet kurumları, yayınladıkları bildiri ile Bitcoin madenciliği operasyonlarını kapatmaya yönelik iki ana önlem belirledi.

Sichuan, bol hidroelektrik santralleri sebebiyle Çin’de Bitcoin madenciliğinin merkez noktalarından biri olarak görülüyor. Bildiri ile belirli sanayi bölgeleri kuran ve hükümete kayıtlı olarak Sichuan’daki hükümetle bağlantılı çalışan 26 Bitcoin madenciliği kuruluşunun doğrudan etkilenmesi bekleniyor. Belgeye göre ilk önlem, Devlet Şebekesi gibi devlete ait alt güç üreticilerinin ve dağıtıcılarının 20 Haziran’a kadar 26 Bitcoin madenciliği kuruluşuna hidroelektrik tedariklerini kesmeleri olarak belirlendi. İkinci önlem, devlete ait enerji kuruluşlarından yararlanan tesislerin yanı sıra belediye ve ilçe düzeyindeki hükümetlerin ağlarındaki denetimlerin genişletilmesi ve bulunursa ek madencilik tesislerine yapılan arzın derhal kesilmesi olarak belirlendi. Bölgedeki enerji üreticilerinden bu denetmeyi 25 Haziran’a kadar tamamlaması bekleniyor.

Çin hükümeti daha önce karbon emisyonlarını ve çevresel etkisini azaltmak için kripto para madenciliğini doğrudan hedef almıştı. Bitcoin, düzenleyicilerin konuyu ciddi bir şekilde incelemesine neden olan büyük enerji tüketimi nedeniyle bir süredir inceleme altındaydı. Bu ayın başlarında Sichuan Enerji Bürosu, madencilik tesislerine ve hidroelektrik ekonomisi üzerindeki etkilerine yönelik yerel devlete ait enerji kuruluşlarıyla bir toplantı düzenlemişti. Toplantı sonunda belirlenen kripto para madenciliği kuruluşunun yalnızca Sichuan’daki Hidroelektrik Tüketim Endüstriyel Gösteri Bölgelerinde faaliyet göstermelerine izin verilmişti. Daha önce İran da yaz aylarının geri kalanı için kripto para madenciliğini yasakladığını duyurdu.

Takipte Kalın!

Son dakika haberlerini anında öğrenmek için bizi takip edebilirsiniz. Twitter hesabımıza ulaşmak için lütfen linke tıklayın.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.