a

DODO’nun Kurucu Ortağı Diane Dai ile Röportaj

Herkes için zincir içi ve şekillendirilebilir likidite sağlamak için Proaktif Piyasa Yapıcı algoritmasından (PMM) yararlanan DODO, yeni nesil bir zincir üstü likidite sağlayıcısıdır. DODO'nun Kurucu Ortağı ve CMO'su Diane Dai, platformla ilgili sorulara yanıt verdi.

Herkes için zincir içi ve şekillendirilebilir likidite sağlamak için Proaktif Piyasa Yapıcı algoritmasından (PMM) yararlanan DODO, yeni nesil bir zincir üstü likidite sağlayıcısıdır. DODO’nun Kurucu Ortağı ve CMO’su Diane Dai, platformla ilgili sorulara yanıt verdi.

Başlangıçta sizi kriptoya çeken şey neydi?

Beni kripto sektörüne çeken şey, bu yeni teknolojinin sosyal adalet potansiyeliydi. Her zaman, herkesin, her yerde ticaret yapma ve servetlerini kolaylıkla ve minimum üçüncü taraf müdahalesiyle büyütme yeteneğine sahip olması gerektiğini hissettim. Kripto para biriminin benimsenmesinin yaygınlaşması ve merkezi olmayan finansın ortaya çıkmasıyla birlikte, bu rüya nihayet gerçek olma fırsatına sahip oldu.

DeFi alanına daha fazla dahil oldukça, kadınların toplumda yeterince temsil edilmediğini fark ettim. Kadınların DeFi projelerine katılımı için aktif bir rol model ve şampiyon olmak için yeni bulduğum platformumu kullanmaya karar verdim. Umarım bu alanla ilgilenen diğer kadınlar benim hikayeme rastlar ve belki kendileri de ilham alır.

Çin’deki ilk ve en büyük Defi topluluklarından birinin kurucusuydunuz. Bize Çin topluluğunun genel olarak DeFi’yi nasıl gördüğüne dair içeriden bir bakış açısıyla bilgi verebilir misiniz?

Tecrübelerime göre, Çin kripto topluluğu DeFi konusunda çok tutkulu ve neredeyse sahneye çıkmaya başlar başlamaz DeFi projelerine önemli ölçüde dahil oldu. Topluluğun sosyal medya forumları sıklıkla AMA’lar, bilgi aktarımı oturumları ve hatta gerçek hayattaki topluluk buluşmaları düzenliyor. Çin’de DeFi’ye olan ilginin patlaması yavaşlama belirtisi göstermiyor ve umarım bu benzeri görülmemiş harekette rol oynamaya devam edeceğim.

DODO’nun arkasındaki oluşum hikayesini paylaşır mısınız?

Her şey Radar Bear ve ben geçen yaz sahneye çıkan bazı yeni DEX’leri değerlendirdiğimizde başladı. Kullandıkları AMM algoritması yeterince makuldü, ancak varlık fiyatlarını belirlemenin daha iyi ve daha verimli bir yolu olması gerektiğini biliyorduk. İşte o zaman sermaye verimliliğini artırmak için harici kehanetleri kullanabileceğimizi anladık. Bu fikri gerçeğe dönüştürmek için hızla çalışmaya başladık ve kısa sürede dünya çapında dinamik bir kripto vizyonerleri ekibi topladık ve dedikleri gibi, gerisi tarih oldu.

DODO, Uniswap gibi rakiplerinden nasıl farklılaşıyor?

Uniswap gibi merkezi olmayan borsalar genellikle düşük likidite ve yüksek oynaklığın yanı sıra minimum özelleştirmeden muzdariptir. Ancak DODO, kripto varlıklarının fiyatını dinamik olarak oracles aracılığıyla belirlemek için yenilikçi Proaktif Piyasa Yapıcı’yı (PMM) kullanıyor. Bu, AMM modelini kullanan rakiplerimize kıyasla daha az kalıcı kayıp ve daha düşük kayma ile sonuçlanıyor. Buna ek olarak, DODO, ilgilenen yatırımcılara düşük maliyet ve yüksek likidite ile yeni paralar dağıtmak için Crowdpooling sürecimizi kullanarak geleneksel ICO sistemine benzersiz bir alternatife sahiptir.

Likidite sağlayıcıları için ‘Geçici Kayıp’ sorununu ve DODO’nun bunu nasıl çözmeye çalıştığını açıklayabilir misiniz?

Kalıcı kayıp, token fiyatlarının değişmesinden kaynaklanan, likidite havuzunda değişen taban ve kotasyon token oranlarından kaynaklanan likidite sağlayıcılarının kaybıdır. Bir tokenın fiyatı önemli ölçüde artarsa, arbitraj tüccarları tarafından havuzun yeniden dengelenmesi, LP’ler için bu varlıkları elinde tutmaya kıyasla önemli kayıplara neden olabilir. DODO, harici fiyat kehanetlerini kullanarak kalıcı kayıp riskini azaltır. Bu oracle’lar, DODO’nun likidite havuzlarındaki varlıkların fiyatını otomatik olarak belirleyerek, arbitrajcılar tarafından havuzu yeniden dengelemeyi teşvik etmek için bunları kasıtlı olarak büyük döviz fiyatlarından daha düşük ayarlar. Bu, kalıcı kayıpları en aza indirir ve likidite sağlayıcıları için çekici bir platform oluşturur.

Proaktif Piyasa Yapıcı (PMM) hakkında bize daha fazla ayrıntı verebilir misiniz? Ve neden önemli?

Proaktif Piyasa Yapıcı, DODO’nun amiral gemisi özelliğidir. PMM, piyasa faaliyetine dayalı olarak bir likidite havuzundaki tokenların fiyatını dinamik olarak belirleyen bir algoritmadır. Alış/satış emirleri ile sabit bir fiyat arasında yalnızca bir ilişkiye izin veren geleneksel AMM’lerin aksine, PMM, kullanıcıların çeşitli piyasa senaryolarını barındırmak için tamamen özelleştirilebilir bir eğriye sahip bir havuz oluşturmasına olanak tanır. Daha çok ‘k’ olarak bilinen ‘likidite parametresi’ bu eğrinin şeklini belirler. [0,1] aralığında k değeri ne kadar büyük olursa, fiyat orta fiyata yakın olduğunda o kadar az değişir ve havuzda o kadar fazla likidite olur. DODO LP yaratıcılarına, mevcut likidite ile piyasa faaliyetine karşı fiyat duyarlılığı arasındaki dengeyi belirleme seçeneği vererek, kullanıcılar, rakiplerimizi kullananlara kıyasla belirleyici bir likidite avantajı elde edebilirler.

Önümüzdeki 5 veya 10 yıl içinde DODO için vizyonunuz nedir?

Bu soruyu cevaplamak oldukça zor çünkü kripto teknolojisi ve DeFi küresi bu 5 veya 10 yıl içinde tamamen tanınmaz hale gelebilir. DODO’da, çağın ötesinde olmaya ve topluluğun istediği en yenilikçi ve en son özellikleri sunmaya çalışıyoruz. Gelecek için tek tahminim, tahmin edilemez olacağı!

Bununla birlikte, şu anda birincil hedefimiz DODO’nun tamamen merkezi olmayan hale gelmesidir. Yakın zamanda başlattığımız topluluk oylama girişimleri, tamamen merkezi olmayan topluluk yönetimine yönelik çok önemli bir adımdır. Eylül ayından itibaren, topluluk hazinesindeki paranın nasıl harcandığı, DODO’daki likidite havuzlarını yöneten çeşitli parametreler ve diğer önemli konular üzerinde topluluğa kontrol sağlamak için bir DAO oluşturacağız. Bu girişimlerden bazıları hararetli tartışmalara yol açsa da, biz DODO’da topluluk yönetişiminin nihayetinde böldüğünden daha fazla birleştireceğine inanıyoruz. İnsanların kendi varlıklarını idare etmede söz sahibi olmaları önemlidir.

DODO ile ilgili paylaşmak istediğiniz başka bir şey var mı?

DODO işe alıyor! DeFi konusunda tutkuluysanız ve zincir içi likidite devrimini yaratmada bize katılmak istiyorsanız, lütfen özgeçmişinizi contact@dodoex.io adresine göndererek başvurmaktan çekinmeyin. Singapur merkezli olmamıza rağmen, gerçekten küresel bir şirketiz. Dünyanın her yerinden yeteneklerle çalışıyoruz – bize katılın!

Daha fazla bilgi için web sitesini ziyaret edebilirsiniz!

akipte Kalın!

Son dakika haberlerini anında öğrenmek için bizi Twitter ve Instagram’dan takip edebilirsiniz. Twitter hesabımıza ulaşmak için lütfen linke tıklayın.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.