a

EasyFi Siber Saldırı Sonrası Geri Ödeme Sürecine Başladı

Bildiğiniz üzere EasyFi bundan yaklaşık bir ay önce siber saldırıya uğramıştı. Sonrasında EasyFi, yaşanan mağduriyetin hızlıca telafi edilmesi adına telafi sürecine başlamış ve gelişmeleri topluluk ile paylaşmıştır. Süreci aşağıdaki listeden inceleyebilirsiniz. EasyFi saldırı sonrası geri ödeme süreci ise yazının devamında maddeler halinde açıklamıştır.

Eskiden yeniye doğru geçmiş EasyFi gelişmeleri:

Son adımlarla beraber yaşanan mağduriyetin düzeltilmesi için EasyFi, kullanıcıların takip edeceği ve kademeli olarak dağıtılacak EZ tokenların telafi aşaması başladı. Detaylar şu şekilde:

 • Varlıkların nihai ücret planına göre dağıtımı bugün 02 Haziran 2021 12:30’da başlayacak ve önümüzdeki 48 saat içinde tamamlanacaktır.
 • Nihai tazminat planı artık, protokoldeki Net bakiye değeri (toplam yatırılan varlıklar (stabilcoinler ve değişken varlıklar) eksi ödünç alınan varlıklar) spot fiyatlarla 1000 dolardan az olan kullanıcılar için %100 tazminat içermektedir.
 • Protokoldeki net varlık bakiyesi değeri 1000 dolardan fazla olan kullanıcılar için, geçici tazminat planında açıklanan hak etme planına göre %25 peşin ve %75 EZ IOU’da ödenecektir.
 • EZ IOU’lar ayrıca sabit paralar ve değişken varlıklar için spot fiyat üzerinden %25 indirimle dağıtılmaktadır. Matik, Ethereum, WBTC
 • Bu Nihai tazminat planı, aşağıda ayrıntıları verilen bazı ekstra ve önemli adımların atılmasını gerektirmiştir.
 • Her kullanıcı, eski durumuna getirilen EasyFi uygulamasında kendi bireysel mutabakat beyanına erişebilecek.
 • Kullanıcıların IOU’ları EZ ile değiştirip yakında yayına girmesine olanak tanıyan yeni özel pano yakında yayınlanacaktır

Uzun Vadeli Plan

Geçici Tazminat Planı ile ilgili önceki duyurumuza uygun olarak, güncellenmiş ve nihai tazminat planına göre varlıkların ödenmesinin 2 Haziran 2021’de saat 12:30’da başlayacağını tüm kullanıcılara duyurulmuştur. Plana göre ödemenin önümüzdeki 48 saat içinde tamamlanması planlanıyor.

Kullanıcı mevduatlarının toplam net aktif değerine göre dağılım aşağıdaki şekilde planlanmıştır.

 • Toplam net varlık değeri 1000–100 dolardan az veya buna eşit olan Kullanıcılar için tüm net bakiye için peşin ödeme yapılacaktır.
 • Toplam net varlık değeri 1000–25 dolardan fazla olan Kullanıcılar, ilgili varlıklarda ve kalan %75’i EZ IOU’larda peşin tazminat olarak ödenecektir.
 • Lütfen unutmayın: EZ IOU’lar, EZ’nin spot fiyatı üzerinden %25 indirimli olarak dağıtılacaktır. Daha fazla ayrıntı için önceki duyuruya bakabilirsiniz.

Nihai Dağıtım için Alınan Varlıkların Referans Fiyatları

Varlık Bilge Tazminat Hesaplaması

EZ

Varlık Bilge Tazminat Hesaplaması

Bir Örnek

Diyelim ki bir kullanıcı, güvenlik olayından önceki anlık görüntüye göre Polygon’daki EasyFi borç verme piyasalarında aşağıdaki net varlık bakiyelerine sahip.

Şimdi, A kullanıcısına tazminat şu şekilde ödeniyor:

Dağıtım öncesi kapsamlı hazırlıklar

Aşağıdakiler, zaman alıcı olduğunu söylemeye gerek olmayan adımlardan bazılarıdır.

 • Hesap mutabakatı: Anlık görüntünün kararlaştırılan tarih ve saatine göre EasyFi’de kullanıcı hesabı başına derin ve tam bir mutabakat yapmamız önemliydi. Bu çok büyük bir görevdi.
 • EZ IOU için Sözleşmeler: Biz yukarıdakileri yaparken, teknik ekibimiz ayrıca EZ IOU için yeni token sözleşmelerimiz için takas sözleşmeleri yazıyor, inşa ediyor ve test ediyordu.
 • EZ IOU’yu Entegre Etme: Yukarıdakiler yapıldıktan sonra, tokenlar Poligon bloğu başına kilitlenmeye başladığında kullanıcıların IOU’ya karşı EZ talep etmeye başlamalarını sağlamak için bu sözleşmeleri EasyFi dapp (ön uç) ile entegre ediyor ve test ediyor olacağız.

Yukarıdaki adımların tümü tamamlandığına göre, artık aşağıdaki dağıtımları başlatmaya hazırız:

 • Polygon’daki uygulamamıza yatırılan tüm orijinal varlıkların %25’inin dağıtımı.
 • EZ IOU’ların Dağılımı

$EZ ve EasyFi hakkında daha fazla bilgi edinmek için lütfen teknik incelememizi ve bu yayınla ilgili diğer makaleleri inceleyin.

Gelecek gelişmeler için sosyal medya hesaplarımızı takip edebilirsiniz:

TwitterFacebook.

coinnet
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.