a

El Salvador, Bitcoin Kabulünden Nasıl Fayda Sağlayacak?

El Salvador, Bitcoin 'i resmi olarak kabul eden ilk ülke olma özelliğini taşıyor. 7 Eylül 2021 tarihinde yani yarın yasal olarak Bitcoin yasası ve kripto para birimi ülkede kullanılmaya başlayacak. Bu tarihi anın El Salvador'a nasıl katkı sağlayacağı ise merak konusu oldu.

El Salvador, Bitcoin ‘i resmi olarak kabul eden ilk ülke olma özelliğini taşıyor. 7 Eylül 2021 tarihinde yani yarın yasal olarak Bitcoin yasası ve kripto para birimi ülkede kullanılmaya başlayacak. Bu tarihi anın El Salvador’a nasıl katkı sağlayacağı ise merak konusu oldu.

El Salvador, Bitcoin ‘i kabul ederken ülke ekonomisini güçlendirme düşüncesiyle yola çıktı. Küçük bir orta Amerika ülkesi olan Salvador, mali egemenliğini ilan etmek istiyor. Bunun yanında Salvador nüfusunun %70’i bir banka hesabına sahip değil. Çünkü, bu ülkede bankacılık sistemine erişim sınırlı ölçüde mümkün. Bu nedenle, halkın finansal hizmetlere erişim sağlanması isteniyor. Yarından itibaren de birçok kişi değer depolamaları ve işlemeleri gibi haklara sahip olurken finansal hizmetlerin önündeki bazı engellerden de kurtulacaklar.

Bitcoin, hükümetten bağımsız olan bir para birimidir. Bitcoin’in bürokrasiden yoksun olması El Salvador için büyük bir şans. Çünkü, El Salvador halkı Bitcoin olmadan kendi para birimleri ile banka hesabı bile açamıyorlar. Bir banka hesabının açılabilmesi için yüzlerce testten geçerek yalnızca uygun olan kişiler alınıyor. Bu nedenle Bitcoin ile kısa vadeli karların haricinde uzun vadeli birikimlerin de yolu açılacak.

Diğer bir yandan Bitcoin’in ülkede ticaret ve turizm hareketliliğine neden olması bekleniyor. Çünkü, yazının başında da belirttiğimiz gibi Bitcoin kabulünü gerçekleştiren ilk ülke El Salvador olarak kayıtlara geçti. Bu nedenle bazı turistlerin buraya gelişi bekleniyor. Ticaret hareketliliği ise madenciler tarafından gerçekleşebilir. Çünkü, Çin’in baskılarından kaçan madenciler kendilerine yeni yerleşim yeri bulma arayışına girdiler. Şu anda onlar için en elverişli ülkenin El Salvador olması bekleniyor.

Takipte Kalın!

Son dakika haberlerini anında öğrenmek için bizi Twitter ve Instagram’dan takip edebilirsiniz. Twitter hesabımıza ulaşmak için lütfen linke tıklayın.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.