a

Ethereum Fiyatı, ETF ve Dencun Yükseltmesiyle Ralliye Kalkışıyor

coinnet
coinnet

Ethereum fiyatı, son günlerde iyi bir ivme kazandı. Yaşanan yükseliş dikkat çekerken, 3.000 doların eşiğinden geri döndü. Diğer yandan ETF beklentisine ek olarak, kripto topluluğu Ethereum’un 13 Mart’ta yapılması planlanan Dencun yükseltmesini sabırsızlıkla bekliyor.

Ethereum fiyatı Pazartesi günü 3.000 dolara yakın bir şekilde yükseldi. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından bir spot Ethereum Borsa Yatırım Fonu’nun (ETF) onaylanması ve ana ağda yaklaşan Dencun yükseltmesi ile ilgili beklentiye karşılık verdi.

Ethereum Fiyatı Pozitif Beklentiye Karşılık Veriyor

En son veriler itibarıyla, ETH 2.900 doların biraz üzerinde işlem görüyor. Bitcoin varlığından ayrılan Ethereum fiyatı, altcoinlere liderlik edebildi. Son 7 gün içinde %9,5’lik bir artış ve 349 milyar dolarlık piyasa değeri dikkat çekiyor.

Fiyattaki artış, 24 saat içinde %3,88’lik kazanç gören Lido Staked Ether (STETH) ve %5,4’lük toplu bir artış yaşayan Ethereum 2.0 staking tokenleri gibi ilgili varlıklar üzerinde de olumlu bir etki oluşturdu.

Belirgin bir şekilde, Ethereum 24 saatlik tasfiyelerin sadece nispeten küçük bir kısmına katkıda bulundu. Yukarı doğru yörüngesinin ortasında istikrar sağladığını gösteriyor.

Verilerle Ethereum Görünümü

CoinGlass verisi Ethereum’un long 13,28 milyon dolar ve short tasfiyede 22,77 milyon dolar da dahil olmak üzere 36,05 milyon dolarlık tasfiye oluşturduğunu ortaya koyuyor.

Ethereum ETF İhtimali

Ethereum’un son kazanımlarını yönlendiren temel faktörlerden biri, bir spot Ethereum ETF’nin onaylanması beklentisidir. Dahil olmak üzere büyük finansal kurumlar BlackRock (NYSE: BLK), Grayscale Investments, Franklin Templeton, Invesco, Galaxy Digital ve Fidelity Investments, Ethereum ETF için başvuruda bulunmuştu.

Son zamanlarda Ethereum ETF’leriyle ilgili önemli bir düzenleyici gelişme olmasa da, rapor aracı kurum Bernstein’dan Mayıs ayına kadar %50 onay şansı olduğunu söylüyor.

Ethereum Spot ETF Uygulaması Geri Dönüş Görüyor

Ethereum fiyatı, ETF söylentilerinin oluştuğu bir ortamda yükseldi. Apollo’nun kurucu ortağı Thomas Fahrer, endişelerini dile getirdi; “Bir ETH ETF’yi onaylamanın tek nedeni, SEC’in Ethereum’u yok etmek istemesidir.”

Dune’a göre, bu endişelere rağmen, Coinbase şu anda tüm ETH stake’lerinin yaklaşık %15’ine sahip. Başka bir staking platformu olan Lido’nun %31’in üzerinde bir payı oluşturduğunu belirtmekte fayda var. Ancak, bu platformların ETF’ler adına fon tutarak ne ölçüde hakimiyet kazanabileceği belirsizliğini koruyor.

Dencun Yükseltmesinin Ethereum Fiyatı Üzerindeki Etkisi

ETF beklentisine ek olarak, kripto topluluğu Ethereum’un 13 Mart’ta yapılması planlanan Dencun yükseltmesini sabırsızlıkla bekliyor. Bu yükseltme, ETH işlem maliyetlerini ve ölçeklenebilirliğini artırması beklenen bir özellik olan proto-danksharding’i tanıtacak.

Özellikle, Dencun yükseltmesi, aşağıdakiler de dahil olmak üzere üç test ağında başarıyla konuşlandırıldı. Bu, Ethereum geliştirme topluluğunun ana ağda uygulanmasına hazır olduğunu göstermektedir.

Son olarak, Ethereum fiyatı 3.000 dolara doğru yükselmesi, SEC’in bir spot ETF’yi beklenen onayı ve yaklaşan Dencun yükseltmesine bağlı kaldı. Ethereum ekosistemindeki önemli gelişmelere yönelik artan beklentiyi yansıtıyor.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.