a

Ethereum Layer 2 İşlem Ücretleri, Geçen Yıl Yüzde 400’ü Arttı

coinnet
coinnet

Ethereum ana ağ ücretleri 2023’te %44 düştü. Bu Ethereum Layer 2 çözümlerinin önünü açtı. Sonuç olarak daha ucuz Layer 2 ölçeklendirme çözümlerine geçişin arttığını işaret etti.

P2P borç verme protokolü PWN tarafından Ethereum Layer 2 hakkında bir rapor hazırlandı. Rapora göre, Ethereum’un Katman 2’leri geçen yılki Merge sonrasında kullanıcılardan yaygın kullanımdan yararlanıyor.

Ağ ücretlerinde sırasıyla %190 ve %100’lük bir artışa tanık olan Arbitrum ve Optimism liderliğindeki genel Layer 2 ekosistemi, ücretlerin 2022’den 2023’e %400 arttığını gördü.

Ethereum Layer 2 Sisteminde Artış

PWN, Ethereum Layer 2 projelerindeki artan ücretlerin yanı sıra Ethereum’un ana ağındaki kullanıcılar için düşük maliyetler de geliyor. Ağ, oluşturulan ücretlerde %44’lük bir düşüşe tanık oldu, bu da tüm Katman 1’ler için ortalamanın iki katından fazla.

Görünüşe göre kullanıcılar Layer 2 çözümlerine sürüler halinde göç ediyor ve Proof-of-Stake’e geçiş geçişi hızlandırıyor. Ordinals ekosistemi tarafından turbo şarj edilen Bitcoin, üretilen ücretlerde %461’lik bir artışla Layer 1’ler arasında en yüksek büyümeyi kaydetti.

DeFi ve NFT’ler Düşüş Yaşadı

Merkezi olmayan borsalar, geçen yıl üretilen toplam ücretlerde %51’lik bir düşüş yaşadı. Tüm ücret piyasasının %64’ünü yöneten Uniswap liderliğindeki DEX sektörü, 2023’te 871 milyon dolar üretti.

Kasım ayı sonlarında tehditkar bir saldırıya maruz kalmasına rağmen, KyberSwap ücret piyasasında %73 artarak büyüme gören tek DEX oldu.

Ödünç verme platformları, değer konsantrasyonu ve üretilen ücretler açısından karışık bir çantayı vurgular. Tüm sektör, ücretlerin %36 düştüğünü ve pazar lideri Aave’nin bu sayıyı yansıttığını gördü. Bununla birlikte, kategorinin yarısı düştü – Maple Finance gibi bazıları %99 düştü. Radiant, 2022’ye göre %479 daha fazla ücret üreterek en iyi performans gösteren oldu.

NFT pazaryeri sektörü, geçen yılki yorucu kripto kışından sert bir şekilde etkilendi. Blur’un meteorik %2,718’lik artışına rağmen ücretler %87 düştü.

Stablecoin’ler bu yıl büyümeye büyük ölçüde hazırlanıyor ve USDC, kasvetli bir 2023’ten sonra geri dönüş için hazırlanıyor. Geçen yıl Silikon Vadisi Bankası’nın çöküşünden bu yana ilk net arz artışını kaydetti. Yani bu oran yılda toplam 1,23 milyar dolarlık bir artış anlamına geldi. Kısacası Ethereum Layer 2 sınıfında ciddi bir işlem ücreti açığa çıktı.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.