a
coinnet
coinnet
coinnet

Arbitrum, Airdrop ile dağıtılan ve piyasada önemli yer edindi. Kısa süre içinde en değerli kripto para birimleri arasında yer aldı. ARB nedir? Kripto para projesi, nasıl çalışır?

Ethereum ağı birçokları için tercih edilen akıllı sözleşme ağı olsa da, belirli zamanlarda ve belirli kullanımlar için yavaş ve pahalı olabilir. Yüksek aktivite durumlarında, Ethereum’un sınırlamaları, işlemlerin sıkışması ve 3 rakamlı gaz ücretleri içeren haber başlıkları ile ortaya çıkıyor. 

Ölçeklenebilirlik sorununu çözmeye çalışırken, bir blok zincirinin ademi merkeziyetçiliği ve güvenliği de etkilenir. Bu, “blok zinciri üçlemi” olarak bilinen şeydir.

Layer 2 ölçeklendirme çözümleri bu sorunun çözümüdür. Çok teknik olmadan, Layer iki çözümleri, Layer 1 blok zincirlerini ana ağın teknolojisinin izin vermeyeceği şekilde kullanmanın yollarını sunar. 

Temel olarak, kullanıcıların kullanmak için ödemeden Ethereum’un güvenliğinden yararlanmasına yardımcı olurlar. Böyle bir çözüm Arbitrum’dur.

Arbitrum Nedir?

Ethereum blok zinciri için işlem maliyetlerini düşürürken hızlı akıllı sözleşme işlemlerini güçlendiren bir Layer 2 ölçeklendirme çözümüdür.

Layer 2 çözümleri, işlem işleme ve veri depolama gibi karmaşık hesaplama görevlerini ikinci zincire devrederek temel Layer 1 blok zincirini ölçeklendirebilir. Kısacası, Layer 2 blok zinciri akıllı sözleşmeyi yürütür ve Layer 1 blok zinciri verileri depolar.

Ethereum bağlamında, kripto para blok zinciri işlem işleme ve gruplama işlemlerini ele alarak ana ağdan gelen tıkanıklığı ve maliyeti azaltır.

CoinMarketCap

Arbitrum Nasıl Çalışır?

Abritrum’un Layer 2 çözümü, verimli işlem işleme elde etmek için blok zinciri toplamalarını kullanır. Bunun yararı, blok zincirinin artık ayrı işlemleri doğrulaması gerekmemesidir. “Toplanmış” bir işlem grubunu doğrudan onaylayabilir.

Arbitrum Ekosisteminin Özellikleri

2023 Geliştirici Raporu’na göre, ARB zinciri, geliştirici çalışan sayısında yıllık %50’nin üzerinde büyüme ile en hızlı büyüyen Layer 2 çözümlerinden biridir. Gelişimdeki bu üstel büyüme nedeniyle, kripto para ekosistemi artık birçok farklı unsurdan oluşuyor. 

Arbitrum One nedir?

31 Ağustos 2021’de başlatılan Arbitrum One, Arbitrum kripto ekosisteminin resmi ana ağıdır. Tüm ekosisteme güç sağlar ve Ethereum Sanal Makinesi (EVM) ile uyumlu bir uzantı olan Arbitrum Sanal Makinesi’ndeki (AVM) işlemleri işler.

Arbitrum Nitro Nedir?

Nitro, Arbitrum One’ın ekosisteminin altında yatan teknolojiye yapılan büyük bir teknik yükseltmedir. Nitro ile daha hızlı, daha EVM uyumlu ve daha ucuz hale geliyor. Nitro, Arbitrum tarafından kullanılan WASM kodu üzerinde çalışan etkileşimli kanıtlar sunarak bunu başarır.

Nitro ile geliştiriciler, standartlaştırılmış EVM uyumlu dilleri de kullanabilir ve değiştirilmemiş EVM sözleşmeleri çalıştırabilir. Bu, geliştirme kapsamını açtı ve daha fazla geliştiriciyi cezbetti.

Arbitrum Nova Nedir?

Nova, Ethereum blok zincirindeki veri depolamayı azaltarak bireysel işlem maliyetlerini azaltmaya odaklanan yeni bir zincirdir. İşlem verileri, Infura ve Google Cloud gibi bir avuç depolama sağlayıcısı olan “veri kullanılabilirliği komitesi”nde üçüncü taraflarla kullanılabilir.

ARB Nedir?

Arbitrum tokeni, ARB, blok zinciri için yerel ERC-20 uyumlu yönetişim belirtecidir. Değeri bir yatırım olarak transfer etmek veya yönetişim kararlarına oy vermek için ARB kullanabilirsiniz. ARB lansmanı için ilk arz, yıllık %2 enflasyon oranıyla 10 milyardır. Mart 2023’te, bu toplam arzın %12,75’i uygun kullanıcılar ve DAO’lar arasında bölündü. Bu, yaklaşık 1.275 milyar $ARB’lik kaba bir dolaşım arzına eşittir.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

coinnet

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.