CoinNET – Bitcoin Haberleri, Blockchain ve Kripto Para Haberleri

İngiltere, Kripto Dolandırıcılığı Konusunda Uyarıyor!

İngiltere Kripto, İngiltere, Kripto Dolandırıcılığı Konusunda Uyarıyor!

İngiltere, FCA’nın (Mali Davranış Otoritesi) yaptığı açıklamalara göre kripto para dolandırıcılığı konusunda artış bekliyor.

Kripto paralara artan ilgi ile beraber toplam market hacmi de 2 trilyon dolar hedefine doğru ilerliyor. Bu nedenle İngiltere ‘de, farklı ülkelerden gelen ponzi ve hack haberleri ile birlikte ülkesinde kripto dolandırıcılığında artış bekliyor. Kraliyet Savcılık Dairesi savcılık müdürü Max Hill QC, bir yayında yaptığı konuşmada dijital para birimleri ile ilgili vakaların sayısında bir gelecek dönemlerde artış görülebileceğini belirtti.

“Gelen davalar şu anda az sayıda, ancak benim tahminim artacak”

Max Hill QC
İngiltere Kripto, İngiltere, Kripto Dolandırıcılığı Konusunda Uyarıyor!

Kripto dolandırıcılığı vakaları giderek artıyor!

Son yıllarda kripto para fiyatlarının katlanarak yükselmesi ile beraber ortaya çıkan dolandırıcılık olaylarında bariz artış gözlemleniyor. Özellikle Bitcoin fiyatının her zirve yaptığında haber olması, tecrübesiz yatırımcıların yanlış tercihler yapması ile sonuçlana biliyor.

Action Fraud verilerine göre, 2020 yılının önceki yılında kripto para birimleriyle ilgili toplam dolandırıcılık % 57 artarak 5.581’e çıktı. Rakamlar bu yıla daha da artmış durumda. Ocak 2020’de, geçen yıla göre kripto dolandırıcılığı iki katına çıktı. Sadece son yedi ayda birden fazla borsada 350’den fazla kripto parada, fiyat manipülasyonu vakası yaşandı. Yaklaşık 267 milyon sterlin, kripto para dolandırıcılığı ile ilişkilendirildi.

Daha önce, İngiltere’deki en üst düzey düzenleyici kurumu olan FCA, (Mali Davranış Otoritesi) piyasaya yeni adım atacak yatırımcılar ve tecrübeli yatırımcıları kripto dolandırıcılığı konusunda uyarılarda bulunmuştu. FCA tarafından yapılan ve bir blog üzerinden paylaşılan uyarıda, Blockchain Kurtarma Derneği (Blockchain Recovery Association) ismi altında yatırımcılara yaklaşarak dolandırıcılıklarına resmi bir kılıf bulan oluşumlar mevcut. Kişiler veya örgütler, İngiltere ‘nin gerçek ve meşru Gain Capital Limited Şirketi oldukları bahanesi ile müşterilere yaklaşarak amaçlarını gerçekleştirebiliyorlar.

“Dolandırıcılar, yetkilendirdiğimiz firmaların ayrıntılarını, insanları gerçek ve yetkili bir firma için çalıştıklarına ikna etmeye çalışmak için kullanıyorlar. Birleşik Krallık’ta finansal hizmet faaliyetlerini yürüten hemen hemen tüm firma ve bireylerin tarafımızca yetkilendirilmesi veya tescil edilmesi gerekmektedir. “

FCA

Konu ile ilgili olarak uzmanlar tarafından verilen en büyük tavsiye, doğru araştırma kanalları ile ilerlemek. Yeni yatırım platformlarına tam olarak güvenmeden önce kısa bir araştırma yapmak, ileride yaşanabilecek kötü niyetli hamlelerin önüne geçiyor. İngiltere kripto dolandırıcılığı konusunda geniş kitlelere yaptığı uyarılar ile kamu oyunu bilgilendiriyor. Birleşik Krallıkta daha önce yaşanmış kripto para gelişmelerine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

EasyFi-PancakeSwap Ortaklığı İle Binance Smart Chain Üzerinde Yeni Bir Program Geliyor!

Shopify ‘ın CEO’su DeFi Ekosistemi İçin Topluluğa Danıştı

Benzer Yazılar

Bankalar Dijital Varlıkları Desteklemeye Başladı: Kurumsal Kripto Saklama Hizmetine Birkaç Örnek

Doğan Şahin

Joe Biden, Yeni SEC Başkanını Onayladı

Yavuz Cem AKYOL

Raoul Pal’a Göre Bitcoin ATH’yi Aşacak

Yavuz Cem AKYOL

Yorum Yaz

Sitemizde temel hizmetler ve işlevleri sağlamak ve ziyaretçilerin sitemiz, ürünlerimiz ve hizmetlerimizle nasıl etkileşimde bulunduğuna dair verileri toplamak için tanımlama dosyaları gibi araçlar kullanıyoruz. Kabul Et’e tıklayarak, reklamlar, analitik ve destek için bu araçları kullanmamızı kabul edersiniz. Kabul ET Devamını Oku