a

İran 7.000 Bitcoin Madenciliği Ekipmanına El Koydu

Çin’den sonra İran’da da kripto para madenciliğine yönelik denetimler sıkılaşıyor. İran polisi, ülkede yasadışı olarak faaliyet gösteren 7.000 Bitcoin madenciliği makinesine el koyduğunu bildirdi. Bu operasyonun İran’ın kripto para madenciliğine yönelik en büyük hamlesi olduğuna dikkat çekiliyor. Bitcoin madenciliğinin yaklaşık %4.5’i İran’da gerçekleşiyor.

İran ulusal haber kanalı tarafından 22 Haziran’da yayınlanan rapora göre, İranlı kripto para madencilerine ait 7.000 kripto para madenciliği ekipmanına el konuldu. Tahran polis şefi General Hossein Rahimi, madencilik makinelerinin başkentin batısında yasadışı bir maden çiftliğinde ele geçirildiğini söyledi.

Kripto para madenciliği İran’da önemli bir yer tutuyor. Ülkede madencilerin Sanayi, Maden ve Ticaret Bakanlığı’ndan lisans alması gerekiyor. Ancak yetkililer, İran’da birçok madencinin ruhsat almadan faaliyet gösterdiğini iddia ediyor. Blockchain analitik firması Elliptic tarafından yapılan bir araştırma ,Bitcoin madenciliğinin yaklaşık %4,5’inin İran’da gerçekleştiğini ve ülkenin yaptırımları atlatmak için kripto para birimi kullandığını gösteriyor . Ayrıca Elliptic, kripto madenciliğinin yılda yaklaşık 10 milyon varil ham petrol eşdeğerinde olduğunu ve 2020’de toplam İran petrol ihracatının %4’üne denk geldiğini belirtiyor.

İran, yaz aylarında sıkça yaşanan elektrik kesintilerini önlemek için Mayıs ayında İran’da Bitcoin madenciliğini dört ay boyunca yasakladı. Bazı yetkililer, elektrik talebindeki artışta ve kesintilerin sıklaşmasında kripto para madenciliği faaliyetlerini suçlu buluyor. Bu ayın başlarında, İran’ın bir haftada 3.000 bitcoin madenciliği cihazına el koyduğunu bildirilmişti. Buna ek olarak, kolluk kuvvetlerinin geçtiğimiz yılda 11.000 madencilik birimiyle 183 yasadışı kripto madenciliği çiftliğini kapattığı, Tahran Eyaletinde 500’den fazla cihaza el koyduğu biliniyor. Çin’in Sichuan eyaletinde 26 kripto para madencisinin kapatılmasının ardından Bitcoin önemli bir düşüş yaşamıştı. İran yaptırımlarından sonra yaşanacak gelişmeler yatırımcılar için merak konusu oldu.

Takipte Kalın!

Son dakika haberlerini anında öğrenmek için bizi takip edebilirsiniz. Twitter hesabımıza ulaşmak için lütfen linke tıklayın.

coinnet
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.