a

Klaytn (KLAY) Nedir? Kripto Para Projesi Nasıl Çalışır?

coinnet
coinnet

Klaytn (KLAY), metaverse, oyun ve yaratıcı ekonomisi için tasarlanmış halka açık bir blok zinciridir. Haziran 2019’da piyasaya sürüldü. Güney Kore blok zinciri pazarında büyük bir paya sahip.

Klaytn Nedir?

İş küresel olarak genişliyor ve Klaytn Büyüme Fonu tarafından destekleniyor. Bu fon, Singapur merkezli kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Klayn Vakfı tarafından yönetilmektedir.

Klaytn, gerçek zamanlı olarak çalışabilen gerçek dünya metaverse çözümleri için bir başlatma platformu olarak tasarlanmıştır. Bu benzersiz blok zinciri platformu ve KLAY’e yatırım yapmanın sizin için doğru olup olmadığını öğrenmek istiyorsanız yazıyı tamamen okuyun.

Klaytn (KLAY) Nasıl Çalışır?

Klaytn kriptosu çeşitli benzersiz özelliklere sahiptir. Ağ, NFT pazarları, stablecoin entegrasyonu ve daha fazlası gibi destekleyici hizmetlerden oluşan bir ekosisteme ek olarak, özelleştirilmiş katman-2 çözümleri, akıllı sözleşme kitaplıkları, blok zinciri gezginleri, kripto cüzdanları, köprüler ve oracles ile birlikte gelen bir metaverse paketi sunar.

Örneğin metaverse’de kazanmak için oynamak için kripto oyunları gibi bir şeyler inşa etmek isteyenler için Klaytn’i bir tür tek durak noktası haline getiriyor.

Klaytn, mutabakat algoritması olarak İstanbul Bizans Hata Toleransı (IBFT) adlı bir şey kullanıyor. Ağdaki işlemlerin bir saniye içinde tamamlanmasına izin veriyor. Bu, video oyunlarının içindeki öğe düşüşleri için gerçek zamanlı olarak NFT’leri basmak gibi işlemlerin neredeyse anında kesinliğinin yardımcı olabileceği kullanım durumlarına izin verir.

Klaytn, metaverse ve Web3’ü geliştirme çalışmalarının bir parçası olarak Ethereum Sanal Makinesini (EVM) destekliyor. Ağ, teknik yığınını Etherem yığınına eşdeğer hale getirerek, mevcut Ethereum istemcilerinin üzerine inşa ederek ve Ethereum İyileştirme Teklifleri (EIP’ler) ve Klaytn İyileştirme Önerileri’nin (KIP’ler) her iki ekosisteme de katkıda bulunmasını sağlayarak EVM spesifikasyonunu benimser.

Klaytn’ın (KLAY) Avantajları ve Dezavantajları

Avantajlar

  • Klaytn, insanların geniş ölçekte kazanmak için oynamak için kripto oyunları gibi şeyler inşa etmelerini mümkün kılabilir. Bu oyunlar, gerçek zamanlı olarak NFT olarak basılabilecek öğe düşüşlerini içerebilir. Oyuncular oyundaki blok zinciri ile ilgili tüm eylemleri gecikmeden ve çok az ücretle veya hiç ücret ödemeden gerçekleştirebilirler.
  • KLAY, Ethereum Sanal Makinesi (EVM) uyumludur. Bu, Ethereum geliştiricilerinin KLAY üzerine inşa etmesini kolaylaştırır.
  • KLAY, metaverse içindeki birçok gelişmenin daha fazla benimsenmesine ve yeni yeniliklere yol açabilir.

Dezavantajları

  • Klaytn hala nispeten küçük ve çok fazla rekabetle karşı karşıya kalıyor.
  • Şu anda, metaverse ile ilgili etkinliklerin çoğu, Enjin gibi daha iyi bilinen ağlar üzerine inşa ediliyor.
  • Klaytn’in Ethereum Sanal Makinesi ile uyumluluğu, benimsenmeyi hızlandırmaya yardımcı olmayı amaçlasa da, durumun böyle olup olmayacağı görülecektir.

Klaytn’i (KLAY) Kim Oluşturdu?

Klaytn blok zinciri, tek bir ticari varlığa bağlı birkaç kuruluş tarafından geliştirildi, başlatıldı ve yönetildi. KLAY kriptosu, Güney Kore’deki en büyük mobil platform olan Kakao’nun bir yan kuruluşu olan GroundX tarafından oluşturuldu. Kore’de birkaç yıllık başarılı operasyonlardan sonra, blok zincirinin küresel genişlemesine yardımcı olmak için Klayn Vakfı başlatıldı.

Klaytn Vakfı, Klaytn’in dünya çapında benimsenmesini ve ekosisteminin gelişimini hızlandırmak amacıyla oluşturulmuş kar amacı gütmeyen bir kuruluştur. Vakıf, KLAY Büyüme Fonu’nu denetliyor. Kore’deki büyük bir internet şirketi olan Kakao Corp’un bir yan kuruluşu olan Krust ile çalışıyor.

Klaytn’ın (KLAY) Neden Değeri Var?

Metaverse büyümeye devam ederse, geliştiriciler Klaytn tarafından sağlanan araçları yararlı bulabilir. Klaytn ve KLAY kriptosunun benimsenmesini artırabilir.

Proje, önde gelen bir ölçeklenebilirlik çözümü olarak kabul edilen bir hub-and-spoke modeline güveniyor. Klaytn’in hizmet zincirleri, bu modeldeki konuşmacılar, yüksek verim, özel düğüm yapılandırmaları ve özel güvenlik seviyeleri dahil olmak üzere belirli dApp gereksinimleri için özelleştirilebilir.

En iyi senaryoda, iç içe geçmiş hizmet zincirleri için destek, metaverse ölçeğinin benimsenmesi için gereken üstel ölçeklenebilirliği sağlayabilir.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

coinnet

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.